כל מה שמעניין הורים אצלכם במייל! הטבות, מבצעים, פרסים, כתבות ועוד המון דברים טובים | רשמו אותי עכשיו

חוזרים למסגרת

התינוק שלכם מתחיל מסגרת חדשה? הנה כל מה שצריך לדעת כדי לחוות כניסה נעימה ו"חלקה" למסגרת. יו גו!
פעוטות בקבוקי שתייה
מתרגשים משנת הלימודים החדשה? גם אנחנו. צילום:יח"צ חו"ל nuby

"שינוי המסגרת קשה גם לקטנים וגם לגדולים", מסבירה שלי לביא, יועצת להתפתחות תינוקות. אז איך נוכל לעזור לנו ולקטנים שלנו בהסתגלות למסגרת החדשה?

לפניכם טיפים שיעזרו להם ולכם לעבור את התקופה הראשונה בקלות ובכיף:

1.      דברו, דברו, דברו

וכמו שאני תמיד אומרת – תחפרו! הסבירו לילדים מה הולך לקרות, ספרו להם על הגן, איפה הוא נמצא, על הגננות – שמותיהן, סדר היום, על הילדים הנוספים שיפגשו, על החצר ועל שלל הפעילויות בגן… חזרו על ההסבר כל יום ואפילו פעמיים – שלוש ביום. סיימו תמיד את המשפט בכך שאתם תגיעו לקחת אותם בסיום היום ותבלו יחד. התינוקות שלנו מבינים הכל, הם מכירים את הקול שלנו והם סומכים עלינו שנעשה את הכי טוב בשבילם.

2.      אל תוסיפו שינויים

שלב הכניסה למסגרת הוא שלב מאתגר גם לתינוק וגם להורה ולכן שינויים נוספים כמו תהליכי לימוד שינה עצמאית, הפסקת הנקה, חשיפה למוצקים, העברת חדר וכו' כדאי ורצוי לדחות לתקופה של אחרי ההסתגלות לגן. תינוק נדרש לכוחות נפשיים רבים כדי להתמודד עם המצב החדש והפרידה מההורה ולכן אין צורך וכדאי לא להעמיס עליו מעבר.

3.      חפצים מוכרים

שלחו עם הילד לגן בקבוק ומוצצים שהוא מכיר ורגיל אליהם (כדאי ועדיף כמובן לסמן אותם שמית כדי שהצוות לא יתבלבל) כפי שרשמתי קודם זה לא הזמן להכיר ולהרגיל לדברים חדשים. שלחו מצעים עם "ריח של בית" וחפץ מעבר במידה וקיים על מנת שהילד יחוש ביטחון לישון במקום חדש.

מוצצי רטרו
חפץ מוכר ואהוב. מוצצי רטרו גומי מבית המותג טוליפס. צלם: אפרת אשל

 

4.      שמרו על שגרה

בימים לפני הכניסה למסגרת ובימים הראשונים של המסגרת כדאי לשמור על שגרה קבועה בבית כפי שהילד רגיל ומכיר, אין צורך לעשות שינויים או "ללמד" אותו את סדר היום של הגן. כל עולמו של הילד עומד להשתנות, כפי שרשמתי קודם עדיף לא להעמיס שינויים.

5.      אין צורך לפצות את התינוק

גן/מסגרת היא לא עונש לילד. מדובר בשינוי אך לא תמיד בהרעת תנאים. אל תרגישו צורך לפצות את התינוק כי הוא נכנס לגן. הילדים שלנו מרגישים אותנו ואם ירגישו שאנחנו רוצים לפצת יבינו שאולי יש סיבה וביטחונם במסגרת ובמטפלות יתערער.

6.      כניסה הדרגתית לגן

כניסה הדרגתית עם זמן הסתגלות מאוד חשובה גם לתינוק וגם להורה. מדובר בשינוי משמעותי לשני הצדדים. אין טעם להאיץ את זמן ההסתגלות. רוב התינוקות מסתגלים תוך שבוע +- למסגרת החדשה אבל כל תינוק בזמן שלו. כפי שלא כולנו דומים כך גם התינוקות שלנו שונים זה מזה וכל אחד צריך זמן הסתגלות שונה למסגרת. סמכו על המטפלות שהן בעלות ניסיון רב וסמכו על הילדים שלכם.

7.      טקס פרידה בגן

הקפידו להגיד שלום לתינוק ולעשות טקס פרידה מסודר. הטקס יכלול משפט קבוע לפרידה, חיבוק, נשיקה ואמירת שלום. הכינו את התינוק מהבוקר לפרידה (זוכרים את החפירה מהסעיף ה-1? J ). ספרו לתינוק מי הולך להיות בגן ומה הולך לקרות, ספרו לו שאתם הולכים לעבודה/סידורים ומי יגיע לקחת אותו. כשאנחנו יודעים מה הולך לקרות תחושת הביטחון שלנו עולה – כך גם אצל התינוקות שלנו. השתדלו לצאת 10 דקות לפני הזמן מהבית כדי שלא תהיו לחוצים בטקס הפרידה. אל תיעלמו לתינוק שלכם, אחת התחושות הקשות גם כילד וגם כמבוגר היא היעלמות של הדמות המטפלת.

8.      אל תיכנסו למאבקי כוח

התינוק לא מוכן להיפרד? תנו לו עוד דקה, שתיים אפילו יותר. רדו לגובה הרצפה, שבו איתו ושחקו מעט. כשתרגישו שהוא מוכן לעזוב אתכם המשיכו בטקס הפרידה מהסעיף הקודם.

9.      פנים מוכרות

נסו להפגיש את התינוק עם ילדים נוספים מהגן. פנים מוכרות יוצרות תחושת בטחון אצל כולנו בכלל ואצל תינוקות בפרט.

10.  העבירו לתינוק מסר שאתם סומכים עליו וגם על המטפלות

חזרו על שמות הגננות בבית ובדרך לגן ומהגן הביתה. גם אם יש לכם ביקורת או חוסר שביעות רצון מההתנהלות בגן, שימו לב שהתינוק אינו שומע אתכם מספרים על כך לאחרים. התינוקות שלנו מבינים ומרגישים אותנו.

11.  זמן הגעה לגן

ישנם תינוקות שעבורם להגיע לגן מוקדם – ראשונים, עושה את כל ההבדל בפרידה. יש תינוקות (כמונו בדיוק) שמרגישים בטחון כאשר הם מגיעים לגן והוא עדיין מסודר והאווירה רגועה. אלה התינוקות שאוהבים ליצור את הסיטואציה ולקבל את פני התינוקות הנוספים שמגיעים. לתינוקות המקדימים, התחושה שהאחרים ומצטרפים אליהם נותנת להם ביטחון. לעומתם, ישנם תינוקות שאוהבים להיכנס לסיטואציה קיימת, שיש כבר פעילות והתרחשות בגן. שימו לב מה אופיו של הילד שלכם ומה מתאים לו, האם הוא מרגיש נוח יותר כשמגיע ראשון או כשמגיע כשיש התרחשות בגן. השתדלו להתאים את ההגעה שלכם עם אופיו של התינוק שלכם.

חשוב לזכור, גם לתינוקות בדיוק כמונו אופי וטמפרמנט שונים אחד מהשני. כל תינוק הוא אינדיבידואל, השוואות לאחרים, אפילו לאחים הגדולים רק מכניסות לחץ ולחוסר ביטחון בסיטואציה.

12.  זמן ילד

ילדים חווים זמן אחרת מאתנו. דקה נראית להם כמו שעה והם לא מסוגלים לכמת ולאמוד את הזמן. הסבירו לילד בפירוט מתי תגיעו לקחת אותו. הסבירו שתגיעו לפני או אחרי שישן צהריים. גם אם נראה לכם שהוא אינו מבין, אני מבטיחה לכם – להם מבינים! הדבר הכי חשוב שהם מבינים הוא שהקדשתם להם זמן והסברתם להם מה הולך לקרות היום (זוכרים את סעיף 1?) תחושת החשיבות של אנשים בפרט וילדים בפרט עולה ככל שאנחנו נשתף אותם וניתן להם יחס מכובד, בדיוק כמו שאנו רוצים לקבל.

13.  מסמך הילד

הכינו מסמך מסודר למטפלות עם פרטים לגבי הילד שלכם: מה הוא אוהב לאכול, כיצד הוא רגיל ואוהב להירדם, שירים אהובים, דקלום שמרגיע אותו, כל מה שחשוב לדעתכם שהמטפלות ידעו עליו כדי שיוכל לקבל מהן את היחס ותשומת הלב המתאימה לו.

עכשיו, כל מה שנותר הוא לאחל הוא בהצלחה לכולנו ושנה טובה.

ייעוץ מקצועי: שלי לביא – יועצת להתפתחות תינוקות, לעמוד הפייסבוק