כל מה שמעניין הורים אצלכם במייל! הטבות, מבצעים, פרסים, כתבות ועוד המון דברים טובים | רשמו אותי עכשיו

איך רוחצים תינוק? המדריך להורה המתחיל

איך עושים אמבטיה לתינוק? על מה חשוב להקפיד? ולמה כדאי לשיר לתינוק במהלך האמבטיה? קבלו מדריך מיוחד וגם כמה טיפים לרחצת התינוק
אילוסטרציה: שאטרסטוק

אמבטיה לתינוק יכולה להיות נעימה ומהנה מאוד, אבל כשעושים אמבטיה לתינוק הטרי בפעמים הראשונות, מדובר במשימה שיכולה להיות מעט מלחיצה. הנה כל השלבים לאמבטיה נעימה ובטוחה.

לפני שמתחילים

* הכינו את הציוד מראש – לפני הכל, הכינו בחדר בו אתם רוחצים את התינוק את כל הציוד הדרוש לרחצה ולאחריה: מדחום לאמבט, מושב מיוחד לאמבט (אם משתמשים בכזה), צמר גפן, סבון, שמפו (אם משתמשים) מגבת, חיתול, קרם החתלה ומשחות טיפוליות אחרות במידת הצורך, בגדים נקיים.

* הקפידו על טמפרטורת מים נכונה – מלאו את האמבט במים (בגובה של כעשרה סנטימטרים), והקפידו שהמים יהיו בטמפרטורה המתאימה – הטמפרטורה המומלצת היא 36 מעלות. ניתן למדוד את טמפרטורת המים במדחום מיוחד לאמבטיה. ערבבו את המים באמבט על מנת לוודא שהטמפרטורה אחידה. לפני שאתם מכניסים את התינוק למים, הכניסו את המרפק למים ובדקו שהמים לא חמים מדי ולא קרים מדי.

* החזקת התינוק באמבטיה: בזמן הרחצה, החזיקו את התינוק כשכף ידכם מונחת מתחת לבית השחי שלו וזרועכם תומכת בראש שלו.
טיפ: הורים שחוששים יכולים להיעזר באביזרים שונים שתומכים בגופו של התינוק באמבטיה, כגון מושבי אמבט מיוחדים לתינוקות שעדיין אינם יושבים או כריות אמבטיה, אך אלו אינם מחליפים השגחה הדוקה על התינוק בזמן הרחצה.

אופן רחצת התינוק

1. התחילו ברחצת פניו של התינוק. נקו את אזור העיניים עם שני כדורי צמר גפן (מהפנים החוצה), ושטפו את הפנים בעדינות במים בלבד.

2. כעת עברו לשאר הגוף. ניתן לרחוץ את הגוף במים בלבד או במעט סבון מיוחד לתינוקות, תוך תשומת לב מיוחדת לקפלי העור: הצוואר, בית השחי, המרפקים, המפשעה, מאחורי הברכיים ובין אצבעות הידיים והרגליים. אזורים אלה, הנסתרים מן העין, עלולים לאגור לכלוך, ובשל חוסר האוורור יש חשש שיתפתחו בהם גירויים.
טיפ: עורם של תינוקות רבים נוטה להיות אדום ומגורה, והסבון שמייבש את העור עלול להחמיר את המצב. בסבון מומלץ להשתמש בעיקר כשרוחצים את איברי המין, את הטוסיק, את אזורי הקפלים ואת הידיים הקטנות שמרבות להיכנס לפה. בשאר הגוף אפשר להסתפק במים בלבד.

3. חפיפה – מלאו מעט מים בכוס ושפכו בעדינות על ראשו של התינוק, מהמצח לעורף, תוך הקפדה שלא ייכנסו מים לעיניו של התינוק. ניתן להשתמש במעט שמפו מיוחד לתינוק אך זה לא הכרחי בשבועות הראשונים.

4. את איברי המין והטוסיק, השאירו לסוף. בנות יש להקפיד לרחוץ מהבטן לכיוון פי הטבעת (ולא להיפך), כדי למנוע זיהומים. בנים יש להקפיד לרחוץ מתחת לאשכים ולפין.

לאחר הרחצה

* אם התינוק מרוצה ונינוח, ניתן להשאירו במים לכמה רגעים נוספים של משחק והנאה. תינוקות רבים נהנים מהאמבטיה ומהשהות במים משום שהיא מזכירה להם את השהות ברחם, אבל תינוקות אחרים עלולים לבכות באמבטיה.
טיפ: שירו לתינוק בזמן האמבטיה, חייכו אליו והפכו את האמבטיה לזמן רגוע ונעים של בילוי משותף. אפשר גם להיעזר בצעצוע (מספיק צעצוע אחד, אין צורך למלא את האמבטיה של התינוק הרך בצעצועים).

* הוציאו את התינוק מהאמבט ועטפו אותו במגבת גדולה. טפחו בעדינות על גופו של התינוק כדי להספיג את המים, אבל אל תשפשפו את גופו של התינוק במגבת.
טיפ: כדאי להשתמש במגבת קפוצ'ון, כזו שעוטפת גם את ראשו של התינוק. בנוסף, קיימות מגבות אשר נכרכות סביב צוואר ההורה בעזרת סקוץ', מה שמבטיח ששתי הידיים של ההורה יהיו פנויות להוצאת התינוק מהאמבט.