כל מה שמעניין הורים אצלכם במייל! הטבות, מבצעים, פרסים, כתבות ועוד המון דברים טובים | רשמו אותי עכשיו

איך מלבישים את התינוק? מדריך מיוחד

איך מלבישים חולצה לתינוק בלי לגעת במרפס העדין? איך מכניסים את הידיים הזעירות לתוך השרוול בלי להכאיב לתינוק? ובכמה שכבות צריך להלביש את התינוק? קבלו מדריך מיוחד
אילוסטרציה: shutterstock

בין שלל המשימות שמצפות להורים הטריים, נמנית הלבשת התינוק. לכאורה, כשמשווים אותה למשימות אחרות, כמו הנקה, אמבטיה או החלפת חיתולים, נראית ההלבשה כמו עסק פשוט למדי. עד שצריך להתמודד עם הלבשת התינוק בפעם הראשונה. אספנו עבורכם כמה טיפים שיעזרו לכם להלביש את התינוק ביתר קלות.

אופן הלבשת התינוק

1. הלבשת פלג הגוף העליון היא המורכבת ביותר. מומלץ לבחור בבגדים שלא מצריכים את השחלת הראש של התינוק, כמו בגדי גוף מעטפת ואוברול עם כפתורים.

2. אם הבגד מצריך את השחלת הראש, הרחיבו את מפתח החולצה/בגד גוף והכניסו מעל לראש התינוק, בעודכם מותחים את המפתח בעזרת האצבעות לאורך התהליך כדי שיישאר רחב ככל האפשר.

3. אחרי שהראש כבר בפנים, צריך להכניס את הידיים. הכניסו את אצבעות כף היד שלכם לשרוול של התינוק מבחוץ, הרחיבו את השרוול וגלגלו אותו כלפי מעלה (כך שאורכו יהיה כשל שרוול קצר), החזיקו בידו של התינוק והשחילו עליה את השרוול (במקום לכופף את ידו של התינוק ולנסות לנווט איתה בתוך השרוול).

4. הלבשת המכנסיים נעשית בצורה דומה – כווצו את המכנסיים עם אצבעות כף היד, הרחיבו את הפתח של הרגל, אחזו ברגלו של התינוק והשחילו עליה את המכנסיים.

בכמה שכבות להלביש את התינוק?

אחרי שכבר הסתגלתם לתהליך הלבשת התינוק, מתעוררת סוגיית מזג האוויר והלבוש בשכבות. איך נדע שלתינוק לא חם מדי? ואיך נוודא שלא יהיה לו קר? בכמה שכבות כדאי להלביש את התינוק? ומה עושים כשמגיעים ביום קיץ חם למקום ממוזג?

עד גיל 6 שבועות: שמרו על חום הגוף – אחד הדברים שחשוב לזכור הוא שלתינוקות עד גיל שישה שבועות אין יכולת לווסת את חום גופם, ולכן, הקפידו על כך שהתינוק יהיה לבוש היטב ושהחדר יהיה חמים ונעים. מספר השכבות שבהן תלבישו את התינוק תלוי בעונה, בטמפרטורה במקום שבו נמצאים וכן במשקל התינוק – ככל שמשקל התינוק עולה, כך קל לו יותר לווסת את חום גופו. כלל המפתח הוא להלביש את התינוק בשכבה אחת יותר ממה שאתם עצמכם לובשים, ופגים להלביש בשכבה אחת נוספת (מעבר למה שמלבישים תינוק). עם זאת, חשוב תמיד לשים לב לסימנים שמעידים אם לתינוק חם מדי או קר מדי.

איך נדע אם לתינוק קר מדי?

* שפתי התינוק מקבלות גוון כחול
* התינוק רועד
במקרים אלו, הלבישו את התינוק בשכבה נוספת.

איך נדע אם לתינוק חם מדי?

* הניחו יד על העורף של התינוק והרגישו אם הוא חם. ידי התינוק נוטות לרוב להיות קרות יותר משל המבוגרים בשל זרימת דם איטית, ולכן אינן מהוות מדד טוב לבדיקת חום גופו של התינוק.
* אם התינוק מזיע, בעיקר במצח, בראש ובצוואר.
* אם לחייו של התינוק אדומות.
כשאחד או יותר מן הסימנים האלה מופיעים, הורידו לתינוק שכבת לבוש אחת.

במה להלביש את התינוק?

הקפידו על פרטי לבוש נוחים, שהתינוק יכול להתנועע בתוכם בחופשיות ושאתם תוכלו להחליף בקלות:

* בגדים שמאפשרים הפשטה של פלג הגוף התחתון בלבד בזמן שמחליפים חיתול, כמו אוברול או בגד גוף בייבי גרו אשר נרכס מלפנים ולאורך הרגליים.

* בגדים בעלי שרוולים רחבים שמאפשרים להחדיר את הידיים לשרוול בקלות.

* בגדים בעלי מפתח צוואר רחב שיקלו על מעבר הראש דרך הפתח.

* בגדים שעשויים מבדים רכים ונושמים, רצוי מ-100% כותנה, אשר נעימה יותר לגופו של התינוק, מונעת גירוי של העור ומאפשרת ספיגה טובה של הזיעה.

* בגדים שאין בהם הרבה סרטים, חוטים, חרוזים ושאר קישוטים אשר התינוק עלול להסתבך בהם או לבלוע אותם.

איך להלביש את התינוק בחורף?

* בבית הלבישו את התינוק לפחות בשתי שכבות, בפלג הגוף התחתון ובפלג הגוף העליון. למשל, בגד גוף עם שרוול ארוך, מכנסיים עם רגלית ולמעלה בגד עבה יותר, כמו חולצה ומכנסיים או אוברול עבה.

* השכבות העליונות, שלא באות במגע עם העור, יכולות להיות עשויות מחומרים מחממים כמו צמר, פליז או פלנל.

* בכל יציאה מהבית ביום קר, הלבישו את התינוק בחרמונית או במעיל.

* בכל יציאה מהבית קחו עמכם שמיכה עבה שתוכלו לעטוף בה את התינוק במידת הצורך.

* הקפידו על כך שכפות הרגליים של התינוק לא יהיו חשופות, מכיוון שרגליים קרות עלולות לקרר את כל הגוף (ולהיפך). בימים קרים גרבו לתינוק שני זוגות גרביים או זוג גרביים מעל למכנסיים עם רגלית.

*  הקפידו לחבוש כובע לראשו של התינוק  – תינוקות מאבדים חום דרך הקרקפת ולכן חשוב לחבוש כובע לראשם, במיוחד כשיוצאים מן הבית.

* אל תפריזו בחימום הבית – הטמפרטורה צריכה לנוע בין 23-20 מעלות. כדאי לתלות מדחום בחדרו של התינוק ולוודא שהטמפרטורה מתאימה.

* גם כשקר, הקפידו תמיד לאוורר את הבית ולהשאיר חלון פתוח (אך לא בחדר שבו שוהה התינוק באותה עת).

* בימים חמים (ובחורף הישראלי יש לא מעט כאלה) אפשר לעיתים להסתפק בשכבה ארוכה אחת או בשתי שכבות לא עבות. עקבו אחר הסימנים המעידים אם לתינוק קר מדי או חם מדי ופעלו בהתאם.

איך להלביש את התינוק בקיץ?

* בשבועות הראשונים הלבישו את התינוק בשכבה אחת בפלג הגוף התחתון ובשתי שכבות דקות בפלג הגוף העליון, למשל: בגד גוף ארוך, מכנסיים עם רגלית וחולצה דקה עם שרוולים ארוכים.

* מעבר לגיל שישה שבועות, התינוקות כבר יודעים לווסת את חום הגוף ולכן יש להתאים את הלבוש שלהם למזג האוויר. במזג אוויר חם מאוד, אין צורך בשתי שכבות, ברגליות או בגרביים, ואפשר להלביש את התינוק גם בשרוול קצר.

* עד גיל חודש וחצי רצוי להימנע מהפעלת המזגן בבית או ברכב. מעבר לכך, ניתן להפעיל מזגן, בטמפרטורה שלא יורדת מ-25 מעלות.

* כשהמזגן דולק הקפידו להלביש את התינוק בחולצה/בגד גוף עם שרוול ארוך ובמכנסים עם רגלית או גרביים.

* בכל יציאה מהבית, בעיקר כשהולכים למקומות ממוזגים כמו קניונים, הקפידו תמיד להצטייד בשכבה נוספת של לבוש עם שרוול ארוך וכן בשמיכה דקה.