כל מה שמעניין הורים אצלכם במייל! הטבות, מבצעים, פרסים, כתבות ועוד המון דברים טובים | רשמו אותי עכשיו

שיטת עיטוף התינוק: כל הפרטים

עיטוף התינוק היא שיטה פשוטה ומעולה שעשויה לעזור לכם להרגיע את התינוק ולהקנות לו שינה טובה יותר. שווה לנסות
אילוסטרציה: shutterstock

עיטוף תינוקות היא שיטה עתיקת יומין, ש"חזרה לאופנה" בשנים האחרונות ומסייעת בהרגעת התינוק ומתן תחושה עוטפת וביטחון. הגילאים המומלצים לעיטוף הם החל מגיל לידה ועד 3-4 חודשים, כשהתינוק כבר מתחיל להתפתח מבחינה מוטורית, וכשרפלקס המורו (פשיטת הידיים לצדדים כשהתינוק נבהל ומרגיש כאילו נופל) מתחיל להיעלם.

מדובר בפעולה מאוד פשוטה שניתן לעשותה עם שמיכה דקה, חיתול בד גדול או סדין בד שנועד למטרה זו. בדרך כלל על סדינים אלו יש הוראות עיטוף, אך ניתן למצוא הוראות כאלו ברשת או להתייעץ עם יועצת שינה או מנחת הורים.

את התינוק אפשר לעטוף לפני השינה, לפני ההנקה, בעגלה ובכל סיטואציה שבה התינוק אינו רגוע. ישנם כמובן תינוקות ששיטה זו אינה מרגיעה אותם ואין ברירה אלא לוותר עליה. אולם, לרוב התינוקות העיטוף מזכיר את התחושות שחווה ברחם, ואם הצלחתם – הרי שמצאתם שיטה מצוינת להקל על תינוקכם, וגם התינוקות הפעלתנים ביותר עשויים להירגע ולישון טוב יותר בעזרתה.

שרי גלזר, יועצת שינה ומנחת הורים, מסבירה על שיטת העיטוף:

"העיטוף מתאים החל מהלידה, כך שהתינוק יעבור מהרחם החמים והעוטף לתחושה עוטפת דומה שתקל עליו במעבר מהרחם אל העולם שבחוץ. אנו מתייחסים אל שלושת החודשים הראשונים שלאחר הלידה בתור הטרימסטר הרביעי של ההריון, במסגרתו תינוקות רבים עדיין זקוקים לדמות את התחושה שחוו ברחם על מנת להסתגל בקלות רבה יותר לקולות, למראות ולעולם השונה שבחוץ. העיטוף מהווה עבור התינוק המשך של התחושה שחווה ברחם.

העיטוף מסייע להרגיע את התינוק, את רפלקס המורו (רפלקס ה"בהלה") ומקל עליו את ההירדמות והשינה העמוקה והרגועה לאורך זמן. בגיל 3-4 חודשים הרפלקס מתחיל להיעלם, התינוק מתפתח מבחינה מוטורית ומתחיל להתקדם אל עבר התהפכות מצד לצד. לפיכך, זהו הגיל שבו מומלץ להפסיק את העיטוף כך שהתינוק יוכל להתקדם מוטורית בהתאם לשלב ההתפתחות בגיל זה. יש לעשות זאת באופן הדרגתי: תחילה לעטוף מספר ימים עם יד אחת מחוץ לעיטוף, לאחר מכן שתי ידיים בחוץ ורק לאחר מספר ימים להפסיק לעטוף לפני השינה".

מהם יתרונות העיטוף?

"כאמור, העיטוף מעניק לתינוק את תחושת החמימות והביטחון שחש ברחם. אולם, מעבר לכך, יש לעיטוף יתרונות נוספים רבים:
העיטוף מונע את הופעת רפלקס המורו אשר מעורר תינוקות משנתם, מרגיע את התנועתיות והעוררות הגופנית האופיינית לתינוקות רכים רבים, מעניק רוגע וביטחון שמוכרים לו מהרחם, ולפיכך מאפשר להם לישון בשלווה, שינה עמוקה יותר ולאורך זמן רב יותר.

לעיתים הורים רוצים לגרום לילדיהם לישון טוב יותר, ומשכיבים אותם על הבטן, כדי שרפלקס המורו לא יופיע. אולם, טמון בכך סיכון, שכן על פי הנחיות משרד הבריאות, שינה על הבטן עלולה להגדיל את הסיכון למוות בעריסה. העיטוף מסייע לתינוקות להישאר לישון על הגב ומנטרל את תופעות המורו. לפיכך, העיטוף מסייע במניעת מוות בעריסה, כך גם על פי מחקרים לפיהם עיטוף תינוקות מפחית את הסיכון לתופעה.

העיטוף יכול גם להקל על כאבי הגזים שתוקפים תינוקות רבים בשלושת החודשים הראשונים. באמצעות העיטוף שומרים על המנח של ברכיים מקופלות לכיוון הבטן, מה שמאד מקל על הכאבים. כמו כן, העיטוף מונע עוררות יתר של הגוף כולו, ובכך גם את התעוררות הגזים.

במקרה של קושי לינוק, העיטוף יכול לסייע גם בכך. לעיתים תינוקות נמרצים, פעילים וסקרנים מתקשים להתרכז בפעולת ההנקה, ומפסיקים שוב ושוב באמצע ההנקה כדי להביט סביב או בגלל עוררות ותנועה של הגוף. העיטוף יכול לסייע להם להירגע ולהתרכז בהנקה".

השתתפה בהכנת הכתבה: שרי גלזר, יועצת שינה ומנחת הורים