כל מה שמעניין הורים אצלכם במייל! הטבות, מבצעים, פרסים, כתבות ועוד המון דברים טובים | רשמו אותי עכשיו

שבוע 18 להריון

מה מצב העובר?

משקל גופו כעת כבר קרוב ל-250 גרם ואורכו כ–11.6 ס"מ. אמנם לא בטוח שאת מרגישה אותו זז, אבל הוא כבר ממש פעיל. למרות זאת, את רוב זמנו הוא מבלה בשינה.

מה קורה אצל האמא?

תנועות העובר שהתחלת להרגיש, ילכו ויתעצמו בהמשך. מדובר באחת התופעות המרגשות של ההריון, במיוחד כעת כשהתנועות עדיין עדינות.  לחץ הדם שלך גבוה באופן יחסי, עקב כך ייתכן שהפרשות גופך יתגברו ואת תסבלי יותר מנזלת, מהזעה או מהפרשות מוגברות מהנרתיק.

בדיקות והנחיות מומלצות

  • חלבון עוברי (סקר ביוכימי): מטרת הבדיקה היא איתור מומים בעמוד השדרה והערכת הסיכון של העובר לחלות בתסמונת דאון. בדיקה זו אינה מומלצת במקרה של הריון מרובה עוברים מכיוון שלא מתקבלת תשובה לגבי כל עובר, אלא תוצאה כללית.
  • מי שפיר: הבדיקה, אשר מטרתה לאתר מומים ו/או מחלות גנטיות אצל העובר, מבוצעת בין שבוע 16 לשבוע 20 בדרך כלל. במהלך הבדיקה מוחדרת מחט אל תוך שק מי השפיר, ושואבת כמות זעירה של מי שפיר. בתוך מי השפיר נמצאים תאים עובריים, הנבחנים לאחר שאיבתם. הבדיקה נחשבת למהימנה מאוד באיתור מחלות הקשורות למבנה כרומוזומלי.  תוצאות הבדיקה מתקבלות כשבועיים לאחר ביצועה. חוששת מבדיקת מי שפיר? חשוב שתדעי שהסיכון להפלה כתוצאה מבדיקה זו עומד על כחצי אחוז בלבד. כלומר: מדובר בסיכון קטן מאוד.
  • חשה סחרחורת? יכול להיות שהדבר נובע משינוי ברמת הסוכר בגופך. במקרה כזה, שכבי והרימי רגליים מעלה, שתי ואכלי משהו מתוק.