כל מה שמעניין הורים אצלכם במייל! הטבות, מבצעים, פרסים, כתבות ועוד המון דברים טובים | רשמו אותי עכשיו

איך להחזיק את התינוק נכון? מדריך תנוחות

איך מרימים נכון את התינוק, איך מחזיקים אותו בזמן האכלה ואיזו תנוחה יכולה להקל על כאבי הבטן של התינוק? מדריך להחזקת התינוק
שאטרסטוק

כמעט כל הורה לילד ראשון מכיר את התחושה הזו – אתם עומדים מול הדמות הזעירה הזו שרק נולדה, משתוקקים לחבק ולהרים אותה, והכמיהה הזו מלווה בהמון חששות – איך עושים את זה נכון? איך נרים את היצור הקטן והפגיע בזה בלי לפגוע בו? אחרי שעושים את זה מגלים שמדובר בדבר הכי טבעי בעולם, ושבעצם יש המון דרכים להחזיק את התינוק – בשביל להאכיל אותו, בשביל להקל על כאבי הבטן שלו, בשביל להרים אותו או פשוט בשביל לתת לו חיבוק אוהב ומרגיע.

הנה כמה שיטות שונות להחזיק את התינוק, כשהחשוב ביותר הוא לא לתת לחששות להשתלט עליכם, ולזכור שהתינוק זקוק, יותר מהכל, למגע האוהב של ההורים שלו וצריך להיות כמה שיותר על הידיים.

הרמת התינוק

לא משנה באיזה תנוחה תבחרו להחזיק את התינוק, חשוב לדעת איך להרימו נכון ממצב של שכיבה על הגב. כך תעשו זאת: ראשית, הכניסו יד אחת מתחת לעורפו של התינוק, על מנת לתמוך בעורף ובחוליות הצוואר ולוודא שראשו של התינוק לא ייזרק לאחור. את היד השנייה הכניסו מתחת לפלג גופו התחתון של התינוק, באזור העכוז, והרימו את התינוק. לתמיכה טובה, מקמו את כפות הידיים באזור בית השחי של התינוק, כך שהאגודל פונה קדימה ושאר האצבעות פונות לכיוון השכמות. כעת, נותר להחליט באיזה תנוחה אתם רוצים להחזיק את התינוק.

ערסול התינוק

אחת התנוחות הטובות ביותר לתינוק בשבועות הראשונים לחייו היא תנוחת הערסול, שמדמה את התנוחה העוברית שבה התינוק שהה ברחם. תנוחה זו מסייעת לתינוק להסתגל לחיים שמחוץ לרחם, ובנוסף, תנוחה זו מסייעת גם להרגעת התינוק ולשחרור מתחים ומקלה על שחרור גזים.

איך מחזיקים? הרימו את התינוק על פי המפורט בסעיף הראשון, כשיד אחת תומכת מתחת לעורף והיד השנייה מתחת לברכיים. מפעם לפעם, קרבו מעט את הברכיים לכיוון הבטן ושחררו.

הקלה על כאבי בטן וגזים

מרבית התינוקות יסבלו בשלושת החודשים הראשונים לחייהם מגזים (קוליק), אשר מתבטאים בכאבי בטן עזים ובבכי ממושך. ישנן כמה תנוחות אשר עשויות להקל על התינוקות הסובלים מגזים. בנוסף לתנוחת הערסול, אשר מסייעת בשחרור הגזים, תנוחה מומלצת נוספת היא "נמר על העץ". השכיבו את התינוק על האמה שלכם, כשהוא שוכב על בטנו, ראשו מונח באזור המרפק ופונה לכיוון הרצפה ורגליו משני צדי האמה. עם היד השנייה תמכו באזור הישבן ופלג הגוף התחתון.

האכלת התינוק

לתינוקות שאוכלים מבקבוק, הניחו זרוע אחת מתחת לעורפו של התינוק על מנת לתמוך בראשו, ותמכו עם כף היד בפלג גופו התחתון של התינוק. הקפידו להחזיק את התינוק בתנוחה הקרובה לתנוחת ישיבה, ככל האפשר, ולא בשכיבה על הגב, על מנת למנוע חנק.

עוד על האכלה נכונה של התינוק בכתבה>>

החזקת התינוק לגיהוק

בתום הארוחה, ולעיתים גם במהלכה, התינוק צריך לגהק כדי לשחרר את האוויר שבלע במהלך הארוחה. רבים מהתינוקות צריכים שיסייעו להם בהוצאת האוויר. כדי לעשות זאת, החזיקו את התינוק על הידיים, כאשר גופו ישר וראשו מונח מעבר לכתף שלכם. ביד אחת תמכו מתחת לעורפו וביד השנייה מתחת לישבן שלו. תנוחה זו, בה הבטן נלחצת מעט מתחת לכתף, עוזרת לתינוק לשחרר את הגזים במהירות.