כל מה שמעניין הורים אצלכם במייל! הטבות, מבצעים, פרסים, כתבות ועוד המון דברים טובים | רשמו אותי עכשיו

עיסוי בהריון: כך תעשו את זה נכון

נשים הרות רבות נמנעות ממסאז' במהלך ההריון בגלל חשש מפגיעה בהן או בעובר, אבל יש עיסויים שדווקא כדאי לבצע בהריון. מתי העיסוי מסוכן ואילו עיסויים מומלצים?
אילוסטרציה: shutterstock

לצד הגעגועים לסושי, טבילה בג'קוזי ושנת לילה רצופה ונטולת ביקורים תכופים בשירותים, הרבה נשים מתגעגעות בהריון לעיסוי טוב, מרגיע ומפנק, שישחרר את השרירים הדואבים (שעכשיו הם מכווצים שבעתיים). אם זאת נשים רבות נמנעות מעיסויים במהלך ההיריון, מתוך חשש שהעיסוי עלול להזיק להן או לעובר.

הבשורות הטובות הן שאין צורך להימנע כליל מקבלת עיסוי בהריון, וכשהעיסוי נעשה בעיתוי המתאים, מותאם לאישה ההרה וניתן על ידי איש מקצוע מוסמך, יש לו יתרונות רבים, גם ובמיוחד בהריון. הכתבה הבאה נועדה לעשות קצת סדר.

תנו לאצבעות ללכת במקומכם

העיסוי מציע הרבה יתרונות גופניים ונפשיים, ולא רק לנשים הרות: הוא מפיג מתחים, מסייע בהקלה על כאבי גב ושרירים ובשחרור שרירים תפוסים, משפר את זרימת הדם ועוד. לנשים בהריון מקנה העיסוי יתרונות רבים ונוספים, במיוחד בתקופה רגישה זו: הוא מסייע בהקלה על כאבי גב, שרירים, רגליים וראש, מה שחשוב במיוחד בתקופה זו.

העיסוי ממריץ את זרימת הדם, מסייע בהפחתת הצטברות נוזלים ומקל על בצקות. הוא מסייע בשיפור היציבה ובחלוקה נכונה של עומס המשקל על עמוד השדרה, ואף משפר את מוכנות השרירים לתפקוד מיטבי במהלך הלידה.

העיסוי מסייע בהפגת מתחים ובהורדת רמות ההורמונים שקשורים למתח, ומשפר את איכות השינה. השמנים שבהם משתמשים בעיסוי מסייעים בשיפור מרקם העור ובמניעת סימני המתיחה שמופיעים לעיתים קרובות אצל נשים הרות, ולסיום – העיסוי מאפשר לאשה ההרה שעה של נינוחות ורגיעה, במהלכה היא יכולה לנשום עמוק, להירגע ולהתחבר לעובר שבבטנה.

* הידעת? עיסוי הפרינאום יכול למנוע חתך חיץ בלידה. היכנסי לכתבה המלאה>>

מתי העיסוי מסוכן?

* יש הטוענים שחובה להימנע מעיסוי במהלך השליש הראשון להריון מחשש להפלות, אבל לא נמצא לכך ביסוס. למרות זאת, מטפלים רבים נמנעים מעיסוי נשים בשליש הראשון להריון. בתקופת השליש הראשון להריון אחוז ההפלות הטבעיות גבוה, ולכן, כדי למנוע אי וודאות, מומלץ להימנע מהתערבויות שאינן הכרחיות בתקופה זו, ולו בשביל השקט הנפשי של האישה ההרה.

* עיסוי חזק מדי עלול להכאיב (לכולם, אבל במיוחד לנשים הרות), ואף לגרום לשטפי דם אצל נשים שעורן רגיש במיוחד בתקופת ההיריון.

* שימוש בשמן עיסוי שמחומם לטמפרטורה שעולה על 37 מעלות עלול להזיק.

* עיסוי שניתן על ידי מטפל שלא מוסמך לטפל בנשים הרות עלול לגרום נזק, ולכן חשוב לקבל טיפול מידיו של מי שמוסמך לטפל בנשים בהריון ומכיר את הרגישויות המיוחדות של גוף האישה ההרה.

אילו עיסויים מומלצים בהריון?

עיסוי לנשים בהריון, אשר מוצע במרבית אתרי הספא, הוא עיסוי עדין, שהמגע שלו לא מבוסס על לחיצות עמוקות ותנועות מהירות. בנוסף, בעיסוי לנשים בהריון נמנעים מלחיצה על נקודות שעלולות להזיק לעובר או לאשה ההרה. העיסוי נעשה בשמנים המותרים לשימוש בנשים בהריון, ובשונה מעיסוי רגיל, הוא מתבצע בשכיבה על הגב או על הצד, בתמיכה של כריות.

בנוסף לעיסוי מיוחד, קיימים טיפולי מגע נוספים שמומלצים לנשים בהריון, ובהם שיאצו וטיפולי מים כמו וואטסו.  השהייה במים חמימים מסייעת בהקלה על כאבים שונים שמהן סובלות הנשים ההרות, משפרת את זרימת הדם ועוזרת להתמודד עם המשקל העודף, בעיקר בחודשי ההיריון המתקדמים.

עיסוי ביתי

עיסוי בהריון לא חייב להתבצע רק בספא. גם בבית אפשר ליהנות מעיסוי מפנק, בתנאי שמקפידים על כמה כללים:

– כדאי לשכב על הצד בזמן העיסוי, ולהניח כרית בין הרגליים.

– את העיסוי כדאי לבצע מהגב התחתון כלפי מעלה, בעדינות רבה.

– חשוב שלא לעסות את כפות הרגליים, שבהן עלולות להיות נקודות רגישות.

– מומלץ להשתמש בשמן נבט חיטה שהוא שמן עדין שאין צורך לדלל אותו (בשונה משמנים ארומתרפיים), אשר יכול לסייע במניעת סימני מתיחה.