כל מה שמעניין הורים אצלכם במייל! הטבות, מבצעים, פרסים, כתבות ועוד המון דברים טובים | רשמו אותי עכשיו

שבוע 14 להריון

 

מה מצב העובר?

בלוטות המין יתפתחו השבוע לאשכים או לשחלות. בלוטת התריס שלו מתחילה לפעול באופן עצמאי, ובמוחו נוצרות הסתעפויות המקשרות בין תאי העצב. הוא שוקל כ–43 גרם ואורכו כ–9 ס"מ.

מה קורה אצל האמא?

הגוף שלך משתנה ואת מתחילה להתרגל לכך. ייתכן שהפטמות שלך ישנו את צבען. מדובר בתופעה נורמלית הנובעת מההכנה של גופך להנקה. קו המותניים שלך הולך ונעלם. אל דאגה, תוכלי לסייע לעצמך לחזור לגזרה, אם כבר עכשיו תקפידי על אורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית ותזונה נכונה.

בדיקות והנחיות מומלצות

  • שקיפות עורפית: אם עד עכשיו לא ביצעת בדיקה זו, עלייך להזדרז כיוון שזה המועד האחרון שבו ניתן לבצעה. הבדיקה מבוצעת על מנת לאתר סיכון גבוה לתסמונת דאון ומומים נוספים בעובר. בבדיקה נמדד עובי הנוזל שבעורפו של התינוק במילימטרים, באמצעות מכשיר האולטרסאונד. מחקרים הראו כי קיים קשר הדוק בין עובי הנוזל לבין הסיכון ללקות בתסמונת דאון, או במחלות כרומוזומליות אחרות. במקרה שתוצאות הבדיקה אינן תקינות, תופני לייעוץ גנטי
  • סקירת מערכות מוקדמת: בדיקה זו ניתנת לביצוע בין שבוע 13 לשבוע 17, והיא אחת מתוך שתי בדיקות הנועדות לבדוק את תקינותם של איברי העובר שנוצרו (הבדיקה השנייה מתקיימת בין שבוע 19 לשבוע 25). מומלץ להגיע לבדיקה עם בן הזוג.
  • סיסי שלייה: במקרה של בעיה גנטית, יתכן והרופא או הגנטיקאי ימליצו לך לבצע בדיקת סיסי שלייה.
  • שתי לפחות שני ליטר מים ביום – זה יעזור לך גם למנוע את תופעת העצירות השכיחה בזמן הריון. לא בטוחה ששתית מספיק? מומלץ לשתות מבקבוק גדול, כך תדעי בדיוק כמה שתית במהלך היום. שוכחת לשתות? הכניסי תזכורת בטלפון הנייד, שתחזור על עצמה מדי שעה ותזכיר לך לשתות.
  • בשעה טובה השליש הראשון הסתיים! נשים רבות מחכות להגיע לשלב זה של ההריון, כדי שיוכלו סופסוף לספר על כך לאנשים שסביבם. כעת אתם יכולים להפסיק לשמור סודות.