כל מה שמעניין הורים אצלכם במייל! הטבות, מבצעים, פרסים, כתבות ועוד המון דברים טובים | רשמו אותי עכשיו

שבוע 13 להריון

מה מצב העובר?

העובר שלכם עסוק מאוד השבוע: עיניו ,שעד כה היו בצדי ראשו, עוברות להתמקם בחזית פניו. המעי שלו, שעד עתה היה מחוץ לגופו, נודד לכיוון הבטן ומתמקם שם במקומו הטבעי. מיתרי הקול שלו מתפתחים והא כבר ממש אדם קטן. הייתם מאמינים? משקל גופו של העובר עומד כעת על כ-23 גרם ואורכו כ-7.4 ס"מ.

מה קורה אצל האמא?

אוטוטו את מסיימת את השליש הראשון, על שלל התופעות המטרידות שבו. יש לכם עוד סיבה לשמוח: הסיכון להפלה יורד משמעותית עם תחילת השליש השני להריון.

בדיקות והנחיות מומלצות

  • בשבוע זה או לכל המאוחר במהלך השבוע הבא שאחריו, זה הזמן האפשרי לביצוע שקיפות עורפית: הבדיקה מבוצעת על מנת לאתר סיכון גבוה לתסמונת דאון ומומים נוספים בעובר. בבדיקה נמדד עובי הנוזל שבעורפו של התינוק במילימטרים, באמצעות מכשיר האולטרסאונד. מחקרים הראו כי קיים קשר הדוק בין עובי הנוזל לבין הסיכון ללקות בתסמונת דאון, או במחלות כרומוזומליות אחרות. במקרה שתוצאות הבדיקה אינן תקינות, תופני לייעוץ גנטי.
  • סיסי שלייה – במקרה של בעיה גנטית, יתכן והרופא או הגנטיקאי ימליצו לך לבצע בדיקת סיסי שלייה.
  • הגיע הזמן להרחיב את המלתחה – ניתן למצוא בגדי הריון המותאמים לשינויים שחלים בגופך, כך שלא תצטרכי לשנות את המלתחה שלך לעיתים תכופות מדי. בינתיים תוכלי פשוט להסתפק בבגדים רחבים הנמצאים בהישג ידך. רוצה לקרוא עוד על סטיילינג נכון בהריון? לחצי כאן.