כל מה שמעניין הורים אצלכם במייל! הטבות, מבצעים, פרסים, כתבות ועוד המון דברים טובים | רשמו אותי עכשיו

הרגע הגדול הגיע: איך יודעים שהלידה מתקרבת?

ללידה יש הרבה סימנים מקדימים - חלקם רק מכינים אותנו לעתיד וחלקם משמשים כאותות ברורים לכך שעלינו לצאת לחדר הלידה. הכירו את הסימנים
אילוסטרציה: שאטרסטוק

את כבר בחודש התשיעי ותאריך הלידה המשוער הולך ומתקרב. עם זאת, כדאי שתדעי שרק נשים מעטות יולדות בתאריך הלידה המשוער – מרביתן יולדות בין השבוע ה-38 לשבוע ה-42 ונאלצות להסתפק בסימנים שהגוף משדר להן, שמאותתים שהלידה קרבה. הנה כמה סימנים שיבשרו לך שהלידה מתקרבת, חלקם יכולים להתחיל כבר מספר שבועות לפני הלידה.

סימנים שהלידה מתקרבת

* ירידת הבטן – החל מכמה שבועות ועד לכמה שעות לפני הלידה, ראשו של התינוק מתבסס באגן לקראת הלידה. התינוק יורד קצת כלפי מטה, הרווח בין החזה לרחם גדל והבטן נראית נמוכה יותר. בתקופה זו נשים רבות חשות הקלה, נושמות בקלות רבה יותר וסובלות פחות מצרבות, אך חשות תכיפות רבה יותר במתן השתן.

* התכווצויות של הרחם (צירים מדומים) – סימן נוסף שמבשר שהלידה מתקרבת הוא הופעתן של התכווצויות הרחם, המכונות גם צירים מדומים. על אף שצירים אלו עשויים להופיע לאורך כל ההיריון, הם מופיעים בתדירות הולכת וגוברת לקראת הלידה, בשל הפרשת ההורמון אוקסיטוצין. הצירים האלה נועדו לקצר את צוואר הרחם ולעזור לראש של התינוק להתבסס באגן. בשונה מצירי לידה, הצירים המדומים הם חלשים, קצרים ולא סדירים, והם לרוב נחלשים לאחר מנוחה.

* ירידת הפקק הרירי – החל מכשבועיים לפני הלידה ועד ללידה עצמה, ניתן להבחין בהפרשה רירית צמיגה בצבע צהוב, ורוד, חום או אדום. הפרשה זו מעידה על נשירת הפקק הרירי  – פקק שנמצא בצוואר הרחם לאורך ההיריון ומגן מפני זיהומים. לקראת סיום היריון הפקק נפלט דרך הנרתיק, וזה סימן שהלידה כבר ממש קרובה. שימי לב: ההפרשה עשויה להיות דמית, אך מלווה בדימום חלש בלבד. אם הדימום חזק יותר, יש לפנות מיד למיון יולדות על מנת לשלול בעיות כמו היפרדות שליה.

* פעילות מעיים מוגברת – חלק מהנשים משלשלות או מדווחות על יציאות תכופות כמה ימים או כמה שעות לפני הלידה. ריקון המעיים מהווה מעין הכנה טבעית של הגוף ללידה. אם השלשולים נמשכים והלידה לא מתפתחת, יש לפנות לבירור רפואי כדי לשלול וירוסים או מחלות מעיים.

– איך מזהים צירים? כל ההסברים בכתבה>>

סימנים לתחילת לידה

הסימנים הבאים מעידים על כך שהלידה מתחילה ויש להגיע בהקדם למיון יולדות:

* ירידת מים – זהו אחד הסימנים הבולטים לכך שהלידה מתקרבת. עם תחילת תהליך הלידה או כמה שעות לפניה פוקעים קרומי השפיר, ומי השפיר, שהגנו על העובר במהלך ההיריון, דולפים. פקיעת מי השפיר עשויה להתרחש במעין טפטוף איטי ולפעמים תחושי פשוט ברטיבות קלה, אבל היא יכולה להתרחש גם בבת אחת, מעין שיטפון שבמהלכו כל המים פורצים החוצה בכמות גדולה. כך או כך, בכל מקרה של ירידת מים יש להגיע מיד למיון יולדות.

* צירים סדירים – בשונה מהצירים המדומים, צירי הלידה הם צירים כואבים, שמזכירים כאבי מחזור חזקים או כאבי גב. הכאבים הולכים ומתחזקים ככל שהזמן חולף. הצירים הולכים ומתארכים וההפוגות ביניהם הולכות ומתקצרות, וגם עוצמתם הולכת ומתחזקת. כאשר הצירים מופיעים בכל חמש דקות, מגיע הזמן לפנות למיון. במידה שאת מתגוררת במרחק העולה על חצי שעת נסיעה מבית היולדות, כדאי לפנות למיון כאשר הצירים מופיעים בכל עשר דקות.

* דימום – במידה שמופיע דימום חזק (בשונה מהפרשת הפקק הרירי שעשויה להתבטא בדימום חלש), יש לפנות מיד לחדר המיון.