כל מה שמעניין הורים אצלכם במייל! הטבות, מבצעים, פרסים, כתבות ועוד המון דברים טובים | רשמו אותי עכשיו

החודש הראשון של התינוק: תופעות אופייניות

תפרחת חיתולים, גזים ובקע הם חלק מהתופעות שייתכנו בימים הראשונים לחיי התינוק ושיש לשים לב אליהן. על הסימנים, הסיבות והטיפול המתאים
אילוסטרציה: שאטרסטוק

גזים

סימנים לגזים: גזים אצל התינוק, אשר מוכרים גם בשם הרפואי "קוליק", הם כאבי בטן חזקים, היכולים להתחיל כבר בגיל שלושה שבועות וחולפים בסביבות גיל שלושה חודשים. הסיבה להם נובעת כנראה מהעובדה שמערכת העיכול עדיין לא הסתגלה למזון ולסביבה שמחוץ לרחם. הסימנים הם בכי ממושך שיכול להימשך גם כמה שעות, פנים אדומות מרוב כאב, שינה לא רגועה, כיפוף הרגליים לכיוון הבטן, כיוון אגרופים ולפעמים גם בטן נפוחה וקשה.

איך ניתן למנוע: יש להקפיד על הרמת התינוק לגיהוק לאחר הארוחה, כדי להוציא את האוויר. כמו כן, קיימים בשוק בקבוקים שנועדו לצמצם את בליעת האוויר, ובמקרה של תינוק יונק ניתן להתייעץ עם יועצת הנקה על תנוחת הנקה שתסייע להפחית את כמות בליעת האוויר, אשר יוצרת גזים.

כיצד מרגיעים: ניתן להשתמש בתכשירים שונים להקלה על כאבי גזים, שניתן לרכוש בבית המרקחת. יש תינוק שנרגעים כשהם "על הידיים" או אם מנדנדים אותם. גם החזקת התינוק במנשא יכולה לעזור בעת התקפת כאבי גזים. שיטה ידועה היא "תנוחת הנמר" – כאשר התינוק שוכב על האמה וראשו נשען על יד ההורה מעל המרפק. תנוחה זו לוחצת על הבטן ומקלה על הכאבים.

יש תינוקות שנרגעים כשטופחים קלות על גבם כשהם בתנוחת הנמר או כשמלטפים את גבם בצורה סיבובית. גם תנוחת "רכיבת אופניים", שבה התינוק שוכב על הגב וההורה מזיז בזהירות את רגליו בתנועת רכיבה, יכולה לעזור.

דרכים נוספות להקלה ולטיפול בכאבי גזים בכתבה>>

בקע בטבור

אחת התופעות המוכרות בחודשים הראשונים לחיי התינוק הוא הבקע הטבורי, שהינו תוצאה של סגירה לא מושלמת של דופן הבטן הקדמית של העובר באזור הטבור. במקרה של בקע, קטע קטן מתוך המעי נדחף לכיוון העור שבאזור הטבור וגורם להתנפחות של הטבור. מלבד להתנפחות הטבור, אין תסמינים נוספים לבקע.

כדאי לדעת: במקרה של נגיעה קלה, הבקע ייעלם אך באופן זמני בלבד.

איך מטפלים: ברוב המקרים, בקע טבורי מולד מתאחה בעצמו עד גיל 5. לאחר גיל 5 ניתן לתקן את הבקע הטבורי באמצעות ניתוח.

בקע במפשעה

בקע מפשעתי (נקרא גם הרניה, קילה או שבר) הוא מצב שבו התעלה המחברת בין חלל הבטן לבין המפשעות (תעלת המפשעה), לא נסגרה לפני הלידה. על פי ההערכות, כ-3 אחוזים מהתינוקות נולדים עם בקע במפשעה, והתופעה שכיחה יותר אצל בנים. בגלל שהתעלה פתוחה, קטע מהמעי חודר לאזור המפשעות.

תסמינים: בליטה או נפיחות באזור המפשעה, אשר ניתן להבחין בהן במיוחד כשהתינוק בוכה או מתאמץ.

איך מטפלים: לאחר אבחנה של הרופא, מתבצע ניתוח לתיקון בקע מפשעתי. זהו ניתוח מהיר ופשוט, ולרוב ניתן להשתחרר מבית החולים עוד באותו היום.

– מצב חירום נדיר שעלול להתרחש הוא "כליאת בקע", שבו קטע מהמעי נלכד במפשעה, וגם הוא מטופל בניתוח.

כדאי לדעת: במקרה שהתעלה לא נסגרה באופן מלא, ייתכן שיופיע בקע במפשעה בהמשך חייו של התינוק.

תופעות בעור

קילופי עור: בתחילה ייתכנו קילופי עור קלים על עור התינוק. קילופים אלה חולפים מעצמם תוך זמן קצר.

פריחה חולפת: נקודות אדומות קטנות המופיעות באזור החזה והפנים ומופיעות ונעלמות מעצמן תוך חודש-חודשיים.

פריחה סבוריאית: פריחה המאופיינת בעור מחוספס ויבש, עם נטייה לקשקשים. הפריחה מופיעה באזור הגבות והפנים ובדרך כלל חולפת מעצמה.

תפרחת חיתולים: תופעה שכיחה שנובעת ממגע ממושך של עור התינוק עם ההפרשות בחיתול, ולעתים אף מתגובה אלרגית למזון או לחומרים שונים, ובהם גם החיתול. התפרחת מתבטאת באדמומיות, במקרים מסוימים תלווה בפצעים או בשלפוחיות, המופיעה באזור החיתול.

כדי לטפל בתפרחת חיתולים ולמנוע אותה, יש להשתמש במשחות ולהקפיד על החלפת חיתולים בתדירות גבוהה. כמו כן יש להקפיד שלא להדק יותר מדי את החיתול לגוף התינוק. מומלץ להימנע משימוש בחומרים המכילים אלכוהול, בישום וכן חומרים מלאכותיים וכימיים.

בשוק קיים מגוון רב של משחות החתלה. החל ממשחות פשוטות, דרך משחות טבעיות המכילות קלנדולה ועד משחות טיפוליות כמו אינוטיול וצינקוד. המחירים נעים בין שקלים בודדים לעשרות שקלים למשחה (משחות טבעיות בדרך כלל יקרות יותר).

חשוב לדעת: במקרה של פריחה חזקה או במקרה שמופיעים פצעונים או שלפוחיות על עור התינוק, יש לגשת לרופא.

אקזמה: דלקת של העור הנגרמת מאלרגיה לחומר או למזון מסוים שהתינוק נחשף אליו. הדלקת גורמת לרגישות, יובש, חספוס, גירוד, אדמומיות, קילופים בעור ולהופעה של שלפוחיות קטנות. האקזמה מופיעה בעיקר על הלחיים ובאזור מפרקי הידיים והרגליים, אולם היא יכולה להופיע בכל מקום בגוף. במקרים מסוימים, הטיפול באקזמה יכלול גם משחות המכילות קורטיזון.