כל מה שמעניין הורים אצלכם במייל! הטבות, מבצעים, פרסים, כתבות ועוד המון דברים טובים | רשמו אותי עכשיו

פליטות אצל תינוקות: למה זה קורה?

מדוע תינוקות פולטים ומה ההבדל בין פליטה להקאה? האם זה מסוכן? איך ניתן להקל על התינוק ומתי תדעו שהגיע הרגע לגשת לרופא
פליטות אצל תינוקות
צילום: shutterstock

התינוק הרך מגיע לעולם. הוא קטן ורגיש, ומערכות גופו טרם הספיקו להתפתח כיאות. כך גם מערכת העיכול שלו. פליטות בקרב תינוקות יונקים היא תופעה שכיחה ביותר. למעשה יותר ממחצית מהתינוקות פולטים בשלושת חודשי חייהם הראשונים.

מהי פליטה, ובמה היא שונה מהקאה?

פליטה (Regurgitation) היא מצב שבו כמות קטנה מתכולת הקיבה חוזרת בחזרה ועולה אל עבר הלוע או הפה אל מחוץ לגוף, מיד בתום הארוחה או מעט אחריה.
הקאה (Vomiting) לעומת זאת, היא הוצאת כמות גדולה של מזון מהפה, המתרחשת באופן פתאומי וללא קשר לארוחה שנאכלה בסמוך לכך. היא נגרמת בדרך כלל בגלל וירוסים הגורמים לדלקת במערכת העיכול.

מדוע תינוקות פולטים?

המזון אשר מגיע לקיבתו של התינוק "ננעל" בה על ידי שריר דמוי שער, לכן קוראים לו שוער. כאשר שריר זה אינו חזק דיו, חלק מהמזון הנצרך חוזר ויוצא דרך הפה, או שנעצר בוושט (במקרה של ריפלוקס סמוי).

באיזה גיל זה עובר?

ברוב במקרים התופעה תחלוף כאשר התינוק ילמד לשבת בכוחות עצמו, ואצל הרוב המכריע עד גיל שנה.

מתי צריך לגשת לרופא?

כאשר התינוק מקיא יותר מפעם אחת במשך כמה שעות, או שצבע הקיא ירוק/צהוב, או בכל מצב שבו התינוק נראה אפאתי או סובל, רצוי לגשת לרופא על מנת לקבל אבחון מדויק ועזרה רפואית נדרשת.

איך ניתן להקל על התינוק?

  • הימנעו מהאכלה במנח שכיבה.
  • הימנעו מטלטול התינוק או מנסיעה ברכב מיד בתום הארוחה.
  • חכו לצליל הגיהוק היוצא מפיו לאחר האוכל לפני שאתם מניחים אותו במיטה.
  • מיד בתום ההאכלה שאו את התינוק, כאשר הוא נמצא במנח ישר המסייע לו לפלוט את המזון בצורה ראויה. החזיקו אותו כך במשך כעשרים דקות.

האם זה מסוכן?

לרוב אין כל סיבה לדאגה, אך כמו כל תופעה שכיחה בקרב תינוקות, גם זו מצריכה תשומת לב למקרים חריגים. בחני האם תינוקך סובל מאחד מהתסמינים הבאים:

  • לא ניכרת עלייה במשקל גופו.
  • התינוק מתקשה לישון או לאכול.
  • התינוק חסר מנוחה ובוכה בסמוך לארוחה.
  • התינוק מקיא או פולט כמויות גדולות מהרגיל.
  • כל תופעה אחרת שנראית לך "לא רגילה".

אם עניתם בחיוב על אחד מתסמינים אלה או יותר, גשו לרופא הילדים, על מנת לבדוק את העניין.
יכול להיות שהוא יאבחן "ריפלוקס" (GER).

מהו ריפלוקס?

נתחיל בהרגעה: לרוב התופעה חולפת מעצמה ללא צורך בתרופות.
ועכשיו להגדרה: ריפלוקס הוא מצב שבו תכולת הקיבה חוזרת לכיוון הושת וגורמת לעיתים לפליטה או להקאה. הדבר נגרם כתוצאה מהפרעה בתפקודו של הסוגר התחתון המחבר בין הקיבה לוושט.

בשונה מפליטה רגילה, שבמהלכה חוזרת כמות קטנה מתכולת הקיבה אל מחוץ לפה, במקרה של ריפלוקס, מדובר בפליטת מזון מוגברת, העשויה לגרום לתינוק אי נוחות מרובה ודורשת מעקב. הטיפול בה תלוי בחומרת מצבו של התינוק.

לסיכום, ניתן להתייחס לפליטות כאל תופעה שכיחה ונורמלית אצל תינוקות עד גיל שנה. לרוב, אין כל סיבה לדאגה. עם זאת, יש לשים לב לסימני האזהרה שצויינו, המחייבים המשך בירור אצל רופא הילדים.