כל מה שמעניין הורים אצלכם במייל! הטבות, מבצעים, פרסים, כתבות ועוד המון דברים טובים | רשמו אותי עכשיו

איך יודעים שהתינוק יונק מספיק?

להנקה יש יתרונות רבים על פני האכלה מבקבוק, אולם אחד החסרונות הגדולים שלה היא שלא ניתן למדוד כמה בדיוק התינוק אוכל. טיפים למניקה המודאגת
איך יודעים שהתינוק יונק מספיק?
אילוסטרציה: שאטרסטוק

אחת השאלות שמטרידה במיוחד כל אם טרייה ומיניקה, היא האם התינוק יונק מספיק. אימהות רבות, בעיקר כאלה שמדובר בילד הראשון שלהן, חוששות שאין להן מספיק חלב או שהתינוק לא ינק מספיק ושהוא לא מקבל את כמות האוכל הדרושה עבורו לגדילה והתפתחות תקינה.

אביגיל אודרברג, יועצת שינה ומדריכת הנקה, מרגיעה: "הגוף שלנו הוא הוא מכונה מאוד חכמה והוא מייצר חלב לפי הביקוש. ככל שיש יותר ביקוש, יש יותר חלב. הגוף יודע להתאים את עצמו לתינוק, וברגע שהתינוק אוחז נכון את הפטמה אין סיבה שהגוף לא ייצר את כמות החלב הדרושה לתינוק". אודרברג מוסיפה, שרק לאחוז קטן מאוד מהנשים (3%-1%) יש באמת בעיה אמיתית של מחסור בחלב.

15-20 דקות להנקה אפקטיבית

כדי שהתינוק יקבל את כמות החלב הדרושה שלו, יש להיניק אותו על פי הדרישה שלו, ולדאוג שההנקה תהיה אפקטיבית ומספקת.

כמה זמן אמורה להימשך ההנקה?

לדברי אודרברג, יש להקצות כרבע שעה – עשרים דקות להנקה אפקטיבית, כלומר כזו שבמהלכה שומעים קולות בליעה רוב הזמן, ומפעם לפעם, מנוחה. פעולת היניקה דורשת מן התינוק הרבה מאמץ, הוא מפעיל הרבה שרירים וזה מאוד מעייף אותו. ולכן, מדי פעם במהלך היניקה הוא זקוק להפסקה. לאחר שמניקים מצד אחד במשך כרבע שעה – עשרים דקות, יש להציע לתינוק את הצד השני. לדברי אודרברג, ייתכן שהתינוק ירצה לינוק באופן מלא מהצד השני, ייתכן שרק ירצה לעשות השלמה וייתכן שלא ירצה לינוק כלל מהצד השני וזה גם בסדר.

מה שחשוב, מדגישה אודרברג, זה שהתינוק יינק באופן מלא מהצד הראשון, מכיוון שהחלב מורכב מחלב קדמי ומחלב אחורי. החלב הקדמי מורכב מיותר נוזלים, ואילו החלב האחורי מכיל יותר שומנים. לכן חשוב לא להפסיק באמצע, כדי שהתינוק יקבל את כל רכיבי החלב שלהם הוא זקוק.

אם התינוק נרדם לפני שסיים לינוק באופן מלא מצד אחד, יש להעירו. "ניתן לעשות זאת על ידי משחק בידיים או באוזניים, ואם זה לא עובד, אפשר גם להחליף לו חיתול, מה שללא ספק יעשה את העבודה", אומרת אודרברג.

כל כמה זמן להניק?

הנקה היא לא מדע מדויק, ושונה מההאכלה מבקבוק, שבה ניתן להאכיל את התינוק לפי שעון. לדברי אודרברג, לכל תינוק יש צרכים אחרים, ומכיוון שההנקה מספקת לתינוקות לא רק אוכל אלא גם נחמה, ביטחון, הרגעת כאבים ומענה לצרכים רגשיים שונים,  אין חוקיות ברורה בנושא. מרבית התינוקות יזדקקו, בשבועות הראשונים לחייהם, לכ-12-8 הנקות ביממה. "אם הולכים לפי הספר", אומרת אודרברג, "מרווחי הנקה תקינים הם בין שעה וחצי-שלוש שעות מתחילת ההנקה הקודמת". ככל שהתינוק גדל, היניקה יותר אפקטיבית וגם מרווחי ההנקה צפויים לגדול, אך לא בהכרח.

האם יש להעיר את התינוק על מנת להניקו?

תינוקות קטנים, אשר שוקלים פחות משלושה ק"ג, יש להעיר בכל שלוש שעות להנקה, גם בלילה, אומרת אודרברג. תינוקות גדולים יותר אין צורך להעיר, מרביתם, אם לא מדובר במקרה חריג, ידעו לדרוש את האוכל לבד.

סימנים לכך שהתינוק יונק מספיק

ואחרי כל אלה, יש כמה סימנים שיעזרו לך לדעת אם התינוק שלך מקבל את כמות החלב הדרושה לו, ובהם:

מספר החיתולים הרטובים – 6-4 חיתולים רטובים ביום בשבועות הראשונים לחיי התינוק יכולים להעיד שהתינוק אוכל מספיק. בימים הראשונים, עד היום החמישי, הכמות פחותה, ומדברים על כחיתול אחד רטוב לכל יום בחייו של התינוק – חיתול אחד רטוב ביום הראשון, שני חיתולים רטובים ביום השני וכן הלאה.

עלייה תקינה במשקל – בימים הראשונים לחייו, התינוק צפוי לאבד עד כ-8% אחוזי ממשקל גופו, אך תוך שבועיים מיום הלידה הוא צפוי לחזור למשקל הלידה ולהתחיל לעלות במשקל באופן הדרגתי. אם התינוק עולה באופן תקין במשקל (לפחות כ-150 גרם בשבוע עד לגיל ארבעה חודשים), יש להניח שהוא מקבל את כמות החלב לה הוא זקוק.

התנהגות רגועה של התינוק – תינוק רגוע הוא אחד הסימנים המרכזיים לכך שהתינוק מקבל מספיק אוכל. עם זאת, ייתכן שהתינוק יהיה לא רגוע מסיבות שאינן קשורות ברעב, אומרת אודרברג, ובהן גזים או חיתול רטוב. לכן, אם עבר רק זמן קצר מאז ההנקה הקודמת, יש לוודא מדוע התינוק אינו נינוח לפני שממהרים להניקו, על מנת לא להעמיס אוכל על הקיבה הזעירה של התינוק.