כל מה שמעניין הורים אצלכם במייל! הטבות, מבצעים, פרסים, כתבות ועוד המון דברים טובים | רשמו אותי עכשיו

כבר לא רק זוג: לצלוח באהבה את השינוי

לצד השמחה וההתרגשות מהתינוק החדש, זוגות רבים חווים קשיים בזוגיות לאחר הלידה. אספנו עבורכם כמה קשיים שייתכן שתיתקלו בהם וטיפים שיעזרו לכם לשמור על הזוגיות
אילוסטרציה: שאטרסטוק

הולדת תינוק חדש מרחיבה את התא המשפחתי, ומזוג שנהג לטפח מערכת זוגית אתם לזוג שמטפח ילד. זוגות רבים מתארים כי לאחר לידת התינוק חייהם השתנו, וכי הרבה מהשינויים משפיעים על מערכת היחסים. מידת השינוי מושפעת מגורמים רבים כגון איכות הקשר הזוגי לפני הולדת התינוק, ציפיות מחייהם כהורים ומזג התינוק.
לעיתים נדמה כי השינוי הוא טבעי ומתמזג עם אורח החיים שלנו, אך בעצם הוא משפיע רבות על חיינו ותקופת ההסתגלות היא לא קלה ואורכת זמן.

הוצאות גדולות

גידול ילדים עולה הרבה כסף, ובעיקר כשמדובר בהוצאות על תינוק הכוללות עגלה, מיטה  טיטולים ועוד. הוצאות רבות  אלה לעתים מאלצות את בני הזוג לקצץ בכל מיני מותרות שלהן היו רגילים טרם הולדת התינוק, ושינוי זה עלול ליצור מתחים בין בני הזוג.
מה כדאי לעשות: תכננו את תקציב ההוצאות שלכם לפני הלידה וזכרו שאמנם ההוצאות הן רבות כרגע, אך חלקן תהיינה השקעה לטווח ארוך וילדיכם הבאים ייהנו ממוצרים אלו.

כעסים בגלל חוסר חלוקה בנטל

טיפול בתינוק מתווסף למטלות נוספות בבית. גברים רבים נוטים לחשוב שבת זוגם, הנמצאת בחופשת לידה, נחה כל היום, נרדמת יחד עם התינוק – ובמילים אחרות: לא עושה כלום. כמובן שהמציאות בפועל היא שונה לחלוטין, והנחה שכזו יוצרת מתחים וכעסים בין בני הזוג שכן אין הלימה בין תפישתם לגבי חלוקת המטלות בבית.

מה כדאי לעשות: הגדירו מראש מה יהיה תפקידו של כל אחד מבני הזוג, למשל: החליטו שהאב אחראי על רחצת התינוק ועל הכביסות, ואילו האם על האכלה והדחת הכלים. חלוקת מטלות עשויה לעזור לכם להימנע ממריבות חוזרות ונשנות.

חוסר זמן

זוגות רבים מדווחים כי מאז הלידה אין להם פנאי לפעילות משותפת כזוג, שכן הטיפול בתינוק גוזל זמן – למרות שלכאורה התינוקות הקטנים רק אוכלים וישנים. אל הטיפול בתינוק נוספות מטלות הבית הרגילות כמו ניקיון ובישולים, ופתאום נראה כי אין זמן לבלות ביחד או לחוד.

מה כדאי לעשות: כדאי לקבוע מראש דייט זוגי שבועי, כדי לשמר את הזוגיות. תכנון מראש יסייע לכם להתחייב ולפנות זמן לכך.

האינטימיות נעלמת

במהלך היום התינוק גוזל זמן רב מההורים ובלילה מתעורר הרבה פעמים וגורם להורים להיות עייפים, כך שגם אם יש לפתע זמן פנוי, הרצון לישון גובר לעתים על הרצון בקיום יחסים. בנוסף, השינויים בגוף האשה, תוספת משקל או סימני מתיחה עלולים לגרום לפגיעה בדימוי העצמי.
גם מידת ההסתגלות לתפקיד ההורי משפיעה על היחסים, ואף נמצא שככל שבני הזוג מסתגלים בקלות ובמהירות לשינויים בחייהם, כך האינטימיות והקשר הזוגי מתחזקים.

מה כדאי לעשות: חשוב להביע אהבה גם במהלך היום, בשיחות ובהודעות, וכך לקרב בין בני הזוג ולשתף את בן/בת הזוג בקשיי ההסתגלות או השפעות הלידה על הגוף.

הצטרפות התינוק לחיינו מביאה לשינויים רבים המשפיעים על הזוגיות, אך מודעות לשינויים אלו יחד עם רצון והשקעה בתחזוק הזוגיות יסייעו לכם לשמור על הניצוץ. בהצלחה!