כל מה שמעניין הורים אצלכם במייל! הטבות, מבצעים, פרסים, כתבות ועוד המון דברים טובים | רשמו אותי עכשיו

דייסה לתינוק: מתי מומלץ ואיך מכינים?

מדפי הסופרים עמוסים בדייסות המיועדות לתינוקות. באילו מקרים ואיך משלבים דייסה בתפריטו של התינוק?
דייסה לתינוק
דייסה לתינוק

הוספת דייסה לבקבוק התינוק אינה מתבקשת עבור כל התינוקות. במקרים מסוימים הוספתה עשויה לגרום לתינוק להקטין את צריכת התמ"ל, ולחילופין ישנם תינוקות שיקבלו העשרה קלורית מיותרת.

קיימים שני סוגי דייסות:

1. דייסות אינסטנט ייעודיות לתינוקות הנמכרות בשקיות ומועשרות בוויטמינים ומינרלים.

2. דייסות בהכנה ביתית מדגנים שונים – אורז, סולת, שיבולת שועל, תירס, טפיוקה וכו'. דייסות אלה ניתן להכין על בסיס נוזל כלשהו בבישול ביתי.

השימוש בדייסת אינסטנט יכול להוות העשרה קלורית במקרים שבהם התקבלה הנחיה מצד רופא הילדים או תזונאית תינוקות, או לחילופין לשמש בשלב החשיפה למזונות מוצקים כמזון מוכר וקל לעיכול.

דייסות האינסטנט יכולות להשתלב כאחת ממנות המוצק שהתינוק אוכל. הגשת ארוחת דייסה מכפית יכולה להוות פתרון נוח בשלב ביסוס ארוחת מוצקים. בחשיפה למזונות משלימים (ירקות/פירות) מכפית לפני גיל 6 חודשים, תידרשו להגביל את הכמות הנאכלת ל-2 כפיות ביום.
ובתכל'ס: אם נותנים לתינוק דייסת אינסטנט לפני גיל 6 חודשים, אין צורך להגביל את הכמות לכמות של טעימה (בניגוד למזונות אחרים מכפית), שכן זה כמו לתת ארוחה מבקבוק.

חשוב לדעת: הדייסות הראשונות המיועדות לשימוש החל מגיל 4 חודשים הן אלו על בסיס קורנפלור או אורז.

דייסת האינסטנט – יתרון או חסרון?

בניגוד לאמירה הכללית כי מזון מתועש מזין פחות, בהקשר זה ישנם שני יתרונות בולטים דווקא לדייסות אינסטנט:

1. הדייסות הייעודיות מועשרות בוויטמינים ומינרלים ועונות על הצורך באספקת מזון עשיר בברזל כחלק מהמזונות המוצקים המוספים לתפריטו של התינוק.

2. הדייסות הייעודיות יוכנו על בסיס חלב אם או התמ"ל. הכנה על בסיס זה מקלה את תהליך העיכול. גופו של התינוק כבר מזהה ומעכל היטב את חלב האם או התמ"ל.

3. כמות הסיבים בדייסות אינסטנט מותאמת לעיכול של התינוק, בשונה מחלק מהדייסות הביתיות כדוגמת קוואקר, העשירה מאוד בסיבים תזונתיים שעשויים להקשות על תהליך העיכול.

דייסות ביתיות

ניתן להכין דייסה כמעט מכל דגן – אורז, סולת, שיבולת שועל, תירס, טפיוקה וכו'. דייסה ביתית ניתן להוסיף לתפריט התינוק סביב גיל 8-9 חודשים או קודם לכן, ובתנאי שהיא מוגשת עם הפרי הטחון והמקור לשומן (טחינה/שקדייה). דייסה ביתית ללא תוספת פרי או שומן, עשויה להיות דלה בהרכבה התזונתי.

דייסה ביתית המבוססת על דגנים מלאים עשויה להיות קשה לעיכול בשל תכולת הסיבים שבה. תוכלו לשלב תערובת של דגנים על מנת להקל על העיכול, למשל קוואקר וסולת יחד.

איך ניתן לדעת אם תכולת הסיבים גבוהה מדי עבור התינוק שלי?

תינוקות צריכים כמות סיבים מוגבלת שאת רובה יקבלו ממנת פירות וירקות. בעת הוספת דייסה עשירה בסיבים, שימו לב לתדירות היציאות: האם היא עלתה בצורה משמעותית? אם כן, ייתכן שכמות הסיבים גדולה מדי, שכן ריבוי יציאות מקטין גם את יכולת הספיגה של מערכת העיכול.

האם הוספת הדייסה בבקבוק תאפשר לי לישון לילה שלם?

כנראה שלא בכך תלוי הדבר. כדי שתינוק ישן לילה שלם עליו לאכול היטב במשך היממה כולה. הוספת דייסה בבקבוק האחרון של היום יכולה לדחות במעט את שעת היקיצה של התינוק באמצע הלילה, אך אין בה ערובה לשינה של לילה שלם.

צחצוח שיניים לתינוקות? כך תעשו זאת נכון