כל מה שמעניין הורים אצלכם במייל! הטבות, מבצעים, פרסים, כתבות ועוד המון דברים טובים | רשמו אותי עכשיו

מה מכילה המחומשת: מדריך החיסונים לתינוקות

מהו חיסון הפרבנר? מתי מתחסנים נגד פוליו? ומהן תופעות הלוואי של חיסון הרוטה? כל מה שרציתם לדעת על החיסונים בשנות החיים הראשונות
אילוסטרציה: shutterstock

החיסונים נגד מחלות הילדות הם אחד הנושאים המבלבלים ביותר עבור ההורה הטרי. כל ילד מקבל, החל מן הלידה, חיסונים שנועדו לתת לו הגנה נגד שורה ארוכה של מחלות – מדלקת כבד נגיפית ועד שיתוק ילדים. את החיסון הראשון בחייו התינוק מקבל כבר ביום היוולדו, בבית החולים, וגם אחריו מצפה לו שורה ארוכה של חיסונים, חלקם למחלות שנושאות שמות ארוכים ומסובכים, כשההורים לא תמיד יודעים אפילו מהן המחלות שמחסנים נגדן. לכך יש להוסיף את המידע הרב, והשגוי לעיתים, שיש ברשת בכל הנוגע לחיסונים, מה שיוצר מתכון בטוח לבלבול ופחד בקרב ההורים.

הכתבה מנסה לעשות קצת סדר בכל הנוגע לשגרת החיסונים של התינוקות בישראל, ולתת את המידע הנחוץ בנוגע למועד החיסונים, אופן החיסון ותופעות הלוואי האפשריות.

כמה דברים שכדאי לדעת

  • למעט המנה הראשונה של החיסון נגד דלקת כבד נגיפית B, שניתנת ליילודים בבית החולים, כל החיסונים שמופיעים פה ניתנים במסגרת טיפות החלב, ובהמשך (מנות הדחף) במסגרת שירותי הבריאות לתלמיד בבתי הספר.
  • כל החיסונים המופיעים בכתבה זו ניתנים ללא תשלום.
  • בניגוד לסברה המקובלת, בדרך כלל אין מניעה לתת חיסון במחלה קלה ללא חום או כשהחום אינו עולה על 38 מעלות.

חיסון נגד דלקת כבד נגיפית Hepatitis B – B

מתי? החיסון ניתן בשלוש מנות: לאחר הלידה בבית החולים, בגיל חודש ובגיל חצי שנה.

איך? בזריקה לתוך השריר.

תופעות לוואי: זהו אחד החיסונים הבטוחים ביותר, ותופעות הלוואי כוללות לרוב אודם, נפיחות וכאב במקום ההזרקה. לעיתים ייתכנו גם חום, כאבי ראש, כאבי שרירים ופרקים, סחרחורת, ירידה בתיאבון, כאבי בטן ופריחה.

חיסון מחומשת

החיסון ניתן כתרכיב משולב נגד המחלות הבאות: אסכרה (דיפתריה), טטנוס, שעלת, המופילוס אינפלואנזה זן b (חיידק הגורם לזיהום ולדלקת קרום המוח) ופוליו (שיתוק ילדים).

מתי? החיסון ניתן בארבע מנות בשנה הראשונה לחיי התינוק: בגיל חודשיים, ארבעה חודשים, חצי שנה ושנה. בכיתה ב' ניתנת מנת דחף נגד דיפתריה, טטנוס, שעלת ופוליו, ובכיתה ח' ניתנת מנת דחף נגד דיפתריה, טטנוס ושעלת.

איך? בזריקה לתוך השריר.

תופעות לוואי: תופעות הלוואי הן לרוב קלות וחולפות ומופיעות אצל פחות מעשרה אחוז מהמחוסנים. לרוב מדובר בתופעות מקומיות כמו אודם, כאבים ונפיחות באזור ונפיחות לאורך כל הגפה. ייתכנו גם בחילות, הקאות, חוסר תיאבון, שלשולים, ישנוניות וחום. לעיתים רחוקות יופיעו פרכוסים שאינם מסוכנים. תופעות נדירות מאוד כוללות כאבי פרקים, שרירים, הגדלת בלוטות הלימפה ותופעות אלרגיות בעור.

חיסון נגד פוליו (רכיב חי מוחלש)

החיסון נגד פוליו (שיתוק ילדים), ניתן במסגרת חיסון המחומשת שכולל גם את החיסון נגד טטנוס, שעלת והמופילוס אינפלואנזה זן B (ראו פירוט למעלה). בנוסף לחיסון המומת (IPV) שניתן במסגרת חיסון המחומשת, מאז אוגוסט 2013 כל תינוק מקבל שתי מנות נוספות של תרכיב חי מוחלש (OPV) נגד שיתוק ילדים.

מתי? בגיל חצי שנה (ואז מדובר בחיסון כפול – בזריקה במסגרת חיסון המחומשת ובטיפות), ובגיל שנה וחצי.

איך? החיסון של התרכיב החי המוחלש ניתן בטיפות דרך הפה.

תופעות לוואי: ייתכנו תופעות חולפות כמו עליית חום, הקאות שלשולים ופריחה אלרגית.

יש לציין שהחיסון החי המוחלש יינתן אך ורק לילדים שקיבלו בעבר את החיסון החי המומת, ולא יינתן לילדים שסובלים מפגיעה במערכת החיסון או לילדים שחיים עם בני משפחה שסובלים מפגיעה קשה במערכת החיסונית.

חיסון נגד חיידקים פנוימוקוקים (פרבנר)

החיסון ניתן כנגד 13 זני חיידק הפנוימוקוק הנפוצים ביותר בילדים. חיידק הפנוימוקוק גורם לדלקת קרום המוח, לזיהום בדם, לדלקת ריאות ולדלקת אוזניים.

מתי? החיסון ניתן בשלוש מנות: בגיל חודשיים, בגיל ארבעה חודשים ובגיל חצי שנה.

איך? בזריקה לתוך השריר.

תופעות לוואי: בחלק קטן ממקבלי החיסון ייתכנו תופעות מקומיות כמו אודם, נפיחות וכאבים במקום ההזרקה, לצד תופעות כלליות כמו עליית חום, בחילות, הקאות, חוסר תיאבון ושלשולים. לעיתים רחוקות מופיעים פרכוסי חום שאינם נחשבים מסוכנים. פריחה אלרגית והלם מסכן חיים הם נדירים ביותר.

חיסון נגד רוטה

החיסון ניתן נגד נגיף הרוטה שתוקף את המעיים ומהווה את הגורם השכיח ביותר לשלשולים והקאות אצל תינוקות ופעוטות.

מתי? החיסון ניתן בשלוש מנות: בגיל חודשיים (מותר לתת את המנה הראשונה החל מגיל 6 שבועות ועד גיל 14 שבועות ו- 6 ימים), בגיל ארבעה חודשים ובגיל חצי שנה (את המנה האחרונה יש לתת לא יאוחר מגיל שמונה חודשים).

איך? בטיפות דרך הפה.

תופעות לוואי: החיסון בטוח ומרבית התינוקות שמקבלים אותו לא סובלים מתופעות לוואי. תופעות לוואי אפשריות הן אי שקט, חום, עייפות, ירידה בתיאבון, כאב בטן, שלשול קל וחולף או הקאה. במקרים נדירים עלולים להופיע בכי ממושך, שינויים בהרגלי השינה, עצירות או תגובה אלרגית. במקרים נדירים ביותר עלול החיסון לגרום להתפשלות המעי, המחייב טיפול דחוף בבית החולים, וכן לעתים נדירות ביותר עלול להופיע הלם אנפילקטי.

חיסון מרובעת (משולשת + אבעבועות רוח)

החיסון ניתן כתרכיב משולב נגד ארבע מחלות: חצבת, חזרת, אדמת ואבעבועות רוח.

מתי? החיסון ניתן בשתי מנות: בגיל שנה ובכיתה א'.

איך? בזריקה מתחת לעור.

תופעות לוואי: תופעות לוואי שהן לרוב קלות, לא מסוכנות וחולפות יתרחשו בחלק קטן ממקבלי החיסון. הן כוללות תופעות לוואי מקומיות כמו אודם, נפיחות וכאבים באזור ההזרקה, ותופעות כלליות כמו פריחה ועליית חום כ-12-5 ימים לאחר החיסון. לעיתים רחוקות מופיעים פרכוסי חום, ולעיתים נדירות ביותר יופיע הלם אנפילקטי.

חיסון נגד דלקת כבד נגיפית Hepatitis A) A)

מתי? החיסון ניתן בטיפת חלב בשתי מנות: בגיל שנה וחצי ובגיל שנתיים.

איך? בזריקה לתוך השריר.

תופעות לוואי: בקרב חלק קטן ממקבלי החיסון עלולות להופיע תופעות לוואי מקומיות כמו אודם, נפיחות והתקשות באזור ההזרקה, אך אלה חולפות כעבור 24 שעות. לעיתים נדירות מאוד יופיעו חום, כאבי שרירים, כאבי פרקים, בחילות, הקאות ושלשולים.