כל מה שמעניין הורים אצלכם במייל! הטבות, מבצעים, פרסים, כתבות ועוד המון דברים טובים | רשמו אותי עכשיו

אבעבועות רוח אצל תינוקות: מה הסיבוכים האפשרים?

מהם הסימפטומים לאבעבועות רוח, איך מטפלים בגרד, ומה אפשר לעשות כדי למנוע הידבקות
אבעבועות רוח אצל תינוקות
אילוסטרציה: shutterstock

אבעבועות רוח היא מחלת חום ופריחה נגיפית (ויראלית) הנגרמת על ידי נגיף ה-Varicella Zoster וידועה גם בשמות Varicella ו-Chickenpox. המחלה יכולה להופיע בצורה קלה מאוד עם נגעים בודדים ובלי חום, אך יכולה להיות גם מאוד קשה עם עשרות או מאות נגעים וחום גבוה.

כיצד נדבקים באבעבועות רוח

המחלה מאוד מדבקת, וכך עד גיל ההתבגרות רוב האוכלוסייה בעצם נחשפת אליה. לעתים קרובות מדובר ב"מגיפה" של ממש, כך שניתן לראות משפחה שלמה נדבקת (בין האחים), וכך גם בגן ובבית הספר. לפעמים נוצר מצב שקבוצת גן שלמה נדבקת בתוך מספר שבועות. תקופת הדגירה נמשכת בין 10 ל-21 ימים.

תקופת ההדבקה היא מיממה לפני הופעת הפריחה ועד הגלדת הנגעים. בזמן זה רצוי לבודד עד כמה שניתן את הילד החולה מילדים אחרים, ולהיזהר מאוד מקרבה לתינוקות ולנשים בהריון.

סימני המחלה

  • חום אשר בדרך כלל אינו גבוה ויכול להיות גלי במהלך המחלה.
  • פריחה שמתחילה בקרקפת ויורדת כלפי מטה, כאשר הנקודות האחרונות מופיעות ברגליים. השלבים הם נקודות אדומות שטוחות המתמלאות בנוזל צלול (בכמות מזערית) ההופך צהבהב ומסתיים בפצע יבש עם גלד. כאשר בקרקפת נוצרו כבר הגלדים, בגב יהיו שלפוחיות ועל הרגליים נקודות אדומות, אך כל השלבים יכולים להיראות גם באותו האזור.

טיפול באבעבועות רוח

הטיפול תומך; כלומר, אינו ספציפי כנגד הנגיף. גרד המביא ל״קריעת״ השלפוחיות גורם הן לפיזור הנגיף שבתוכן והן לזיהום משני של הפצעים הדורש טיפול מקומי מתאים, לכן בראש ובראשונה יש להקפיד על גזיזת ציפורניים להפחתת הנזק. כנגד הגרד ניתן וכדאי להשתמש הן בתכשירים אנטי-היסטאמיניים (במרשם רופא) והן בנוזל מרגיע דוגמת הקאלאמין (בקנייה חופשית).

סיבוכי המחלה

  • זיהום משני של הנגעים בעור שדורש טיפול מקומי מתאים.
  • דלקת ריאות נגיפית עם אפשרות של זיהום חיידקי משני.
  • קיימות תופעות סיבוך נוספות אך נדירות מאוד.

חיסון לאבעבועות רוח

ניתן במשולב עם חיסון ה- MMR (חצבת-חזרת-אדמת) בגיל שנה ובכיתה א׳. מאחר שהחיסון הוא בנגיף חי מוחלש, קיימת האפשרות שיגרום בעצמו למחלת האבעבועות, אך אז תהיה זו מחלה קלה ביותר ולעתים עם נקודות פריחה בודדות על פני הגוף ולא בצורתן האופיינית, מה שלעתים מקשה על האבחנה. החיסון אמנם יעיל ביותר אך לא תמיד מונע הופעת המחלה בילדות. גם אם המחלה תופיע על אף החיסון, היא תהיה קלה ביותר. בעתיד הרחוק יכול הנגיף להתעורר ולגרום למחלה שונה – שלבקת חוגרת, שעולה כיום יותר ויותר לתודעה.

אבעבועות רוח בהריון

שכיחות ההדבקות של נשים בהריון נמוכה ביותר לפי שרובן מחוסנות. שכיחות הפגיעה בעובר של נשים הרות וחולות גם כן נמוכה ביותר אלא אם המחלה היא בסמוך למועד הלידה שאז הנזק לעובר עלול להיות חמור. במקרה של הופעת סימנים מחשידים למחלה, רצוי לגשת מיד לבדיקת רופא.

השתתף בהכנת הכתבה: ד"ר דורון רול, מומחה ברפואת ילדים והמנהל הרפואי של מיבאל'ה – המרכז המקיף לבריאות והתפתחות הילד ולהדרכת הורים.