ערוץ התוכן המושלם
להריון, לידה והורות! | לפרטים

חופשת לידה: כל מה שחשוב לדעת

מזל טוב! ילדת בשעה טובה. כמה זמן אורכת חופשת הלידה? מתי ניתן להאריך או לקצר את חופשת הלידה? ומה קורה אם המעסיק שולח לך מיילים בזמן החופשה? המדריך המלא
למי קראתם חופשה? (צילום: פוטוליה)

חופשת לידה – לא כולם מבחינים בין חופשת לידה לדמי לידה. כדי להתחיל להבין את זכויותייך, חשוב לדעת שאת חופשת הלידה נותן המעסיק, אך את דמי הלידה משלם המוסד לביטוח לאומי, על פי תנאי הזכאות שבחוק הביטוח הלאומי. לפנייך כל מה השאלות על חופשת הלידה – והתשובות עליהן.

>>>ומה לגבי דמי לידה? קראי את הכתבה הבאה <<<

כמה זמן נמשכת חופשת לידה?

כל אישה עובדת זכאית לחופשת לידה (חל"ד). אורך החופשה תלוי בוותק במקום העבודה. מי שעבדה פחות משנה אצל אותו המעסיק עד ליום הלידה, תהיה זכאית לחופשת לידה של 14 שבועות.

עובדת שיש לה ותק של יותר משנה (ביום הלידה) זכאית להאריך את חופשת הלידה ב- 12 שבועות נוספים וליטול חופשת לידה של 26 שבועות, שהם חצי שנה. עם זאת, כדאי לקחת בחשבון כי תשלום דמי הלידה מכסה רק את 14 השבועות הראשונים ולאחר מכן, הארכת חופשת הלידה תהיה על חשבונה של העובדת.

האם ניתן לצאת לחופשה לפני הלידה?

עובדת יכולה להקדים את יציאתה לחופשת הלידה עד 7 שבועות לפני תאריך הלידה המשוער, ובכך לקצר את יתרת החופשה שתיוותר לה לאחר הלידה. אם ברצונה לתבוע את דמי הלידה כבר לפני מועד הלידה, יש להציג למוסד לביטוח לאומי אישור מרופא הנשים אודות תאריך הלידה המשוער.

אין חובה להודיע למעסיק מראש על הקדמת היציאה לחופשת לידה, החוק אינו קובע הוראה כלשהי בדבר חובת מסירת הודעה מראש על הקדמת היציאה לחל"ד.

איך אפשר להאריך את חופשת הלידה?

אפשר להאריך את חופשת הלידה בחופשה ללא תשלום (חל"ת). לפי החוק כל אישה – ולא משנה מה הוותק שלה במקום העבודה – יכולה להאריך את חופשת הלידה ברבע מסך הוותק שצברה עד ליום הלידה, וזאת עד למקסימום של שנה מיום הלידה. החל"ת יהיה חופף לתקופת הארכת חופשת הלידה (כלומר לתקופת 12 השבועות, למי שזכאית להם).

לפיכך, אשה שעבדה אצל אותו מעסיק חצי שנה לפני הלידה, תוכל להאריך את חופשת הלידה בחל"ת של חודש וחצי מעבר ל- 14 השבועות הראשונים; אישה שעבדה אצל אותו מעסיק 3 שנים ומעלה, תוכל להאריך את חופשת הלידה בחל"ת עד גיל שנה.

האם לידת תאומים מזכה בחופשה ארוכה יותר?

לידת תאומים מזכה בהארכת חופשת לידה ב- 3 שבועות, סה"כ 17 שבועות. אם ילדת שלישייה, תזכי ל- 3 שבועות נוספים של חל"ד. הארכות אלו מזכות בתשלום של דמי לידה נוספים מהמוסד לביטוח לאומי.

מה קורה במקרה של אשפוז האם או היילוד?

ניתן להאריך את חופשת הלידה כאשר האמא או התינוק מאושפזים לתקופה העולה על שבועיים, במהלך חופשת הלידה. במקרה כזה תוארך חופשת הלידה כאורך האשפוז, אולם לא יותר מ- 4 שבועות (לגבי האמא) ולא יותר מ- 20 שבועות (לגבי התינוק), בנוסף לחופשת הלידה הבסיסית.

ואם אני לא רוצה להאריך את החופשה?

לאחר תום 14 השבועות הראשונים, יש אפשרות לקצר את יתרת חופשת הלידה ולוותר על ההארכה. במקרה כזה צריך למסור הודעה למעסיק 3 שבועות מראש. החוק קובע כי משמסרה העובדת הודעה על רצונה לקצר את יתרת חופשת הלידה, המעסיק אינו יכול לדחות את מועד חזרתה לעבודה ביותר מ- 3 שבועות. אם הודעת שאת לוקחת חל"ת, התחרטת, והחלטת לקצר את החל"ת ולחזור לעבודה, באפשרותך להודיע על קיצור החל"ת בהודעה של 4 שבועות מראש (המעסיק לא יוכל לדחות את חזרתכן לעבודה ביותר מ- 4 שבועות).

החוק איננו קובע שצריך להודיע למעסיק מראש אם החלטתן להאריך את חופשת הלידה או לקחת חל"ת, כל שקובע החוק הוא כי אם החלטתן לקצר – יש לתת הודעה מראש לפי פרקי הזמן האמורים לעיל.

מתי ניתן לקצר את חופשת הלידה?

אפשר לקצר את חופשת הלידה הבסיסית של 14 השבועות (ובכל מקרה לא פחות מ- 3 שבועות) ולשוב לעבודה לפני תום התקופה. אך זאת, רק לפי בקשת העובדת ולאחר קבלת אישור רפואי, במקרה שהוולד מת בלידה, או שהעובדת מסרה את התינוק לאימוץ, או אם מדובר בלידה של אם פונדקאית לפי החוק לנשיאת עוברים.

אפשרות נוספת לקצר את חופשת הלידה היא כאשר שני בני הזוג מעוניינים לפצל את חופשת הלידה ביניהם. במקרה כזה, האישה חייבת לקחת מינימום חל"ד של 6 שבועות, שלאחריהם יכול הבעל להחליף אותה, בהתאם לתנאים שקבועים בחוק.

האם מותר לעבוד בזמן חופשת הלידה?

החוק אוסר על עבודה בזמן חופשת הלידה ואוסר על המעסיק להעביד את העובדת בזמן חופשת הלידה. גם עצמאית איננה יכולה לעבוד בזמן חופשת הלידה, ולמעט פעולות של ניהול ושימור של העסק (במינון מינימלי) אין היא יכולה לעסוק בעבודתה בזמן חופשת הלידה. עצמאיות רבות מוותרות על חופשת הלידה או מקצרות אותה למינימום של 6 שבועות ומתחלפות עם הבעל, כדי לא לפגוע בעסק. אפשרות אחרת היא להעסיק עובדים שימשיכו לתפעל את העסק, בזמן היעדרותה של בעלת העסק לרגל חופשת הלידה.

עם זאת, ישנם מעסיקים שמצפים מהעובדת שיצאה לחל"ד, להיות זמינה בנושאי עבודה, בזמן החופשה. התשובה לשאלה אם מותר לפנות לעובדת ולדרוש ממנה להיות זמינה בענייני עבודה איננה שאלה משפטית אלא שאלה של מינון ושל טיב יחסי העבודה שבין הצדדים. נשים רבות ישמחו לתת כתף ולהיות לעזר גם בזמן היעדרותן, מתוך מחשבה שבכך הן משמרות את מקומן בעבודה ודואגות שאף אחד לא ישכח מקיומן בזמן היעדרותן הממושכת. אך זו שאלה של סבירות ושל מידתיות, אין לדרוש מעובדת בחל"ד לתת שעות עבודה כאילו לא יצאה לחופשה, ואישה רשאית לסרב להגיע למקום העבודה או לעסוק בעבודה, בוודאי אם היא נדרשת לעסוק בה בהיקפים אשר עולים על גבול הטעם הטוב והסביר של מענה טלפוני, מייל או כדומה.

 

עו"ד הדר פלד-טל עוסקת בדיני עבודה, עם דגש על זכויות נשים בהיריון ואחרי לידה