תערוכת בייבילנד - 31.5-2.6.22 - אקספו תל-אביב | לרכישת כרטיסים

בעקבות מות התינוקת בלידת בית: היה אפשר למנוע?

היום (יום ג') פורסם כי תינוקת נפטרה במהלך לידת בית. הטרגדיה הזו מעלה שוב את הדיון בין המצדדים בלידות בית לבין המתנגדים להן. מיילדת הבית, מוכל בונשטיין: "לפעמים קורים דברים שלא ניתן למנוע, גם בבית חולים". לעומתה אומרת המיילדת טובה גווילי: "בבית החולים יש לנו מענה מהיר לכל תרחיש בלידה"
מיילדת מוסמכת יכולה לצמצם סיכונים בלידת בית (צילום: שאטרסטוק)

טרגדיה התרחשה הבוקר (יום ג'), כאשר אמבולנס הוזעק לטפל בתינוקת שנולדה בלידת בית במים. צוות מד"א מצא את התינוקת ללא דופק ונשימה, ולמרות מאמצי ההחייאה – נאלץ לקבוע את מותה.

"חשוב להדגיש שמדובר במקרה עצוב ואנו משתתפים בצער המשפחה", אומרת מיכל בונשטיין, מיילדת בית ויו"ר ארגון אמה"י למיילדות הבית בישראל. "אני לא יודעת פרטים על המקרה, מלבד העובדה שלא הייתה מעורבת מיילדת מוסמכת ללידות בית, בתהליך הלידה".

"בלידה עלולים להתרחש סיבוכים במהירות" (צילום: שאטרסטוק)
"בלידה עלולים להתרחש סיבוכים במהירות" (צילום: שאטרסטוק)

 

לידות בית הן נושא שנוי במחלוקת בישראל, בה רוב הלידות נערכות בבתי החולים. "מרבית הלידות, בכל מקום בו יתרחשו, יהיו תקינות", מדגישה טובה גווילי, מיילדת בחדר הלידה בבית החולים מאיר ומטפלת בעיבוד חווית הלידה. "ניהול הסיכון של לידות בבית החולים, מתבצע בשל אחוז לא גבוה של סיבוכים. אבל כאשר הלידה מסתבכת – ובלידה אנחנו מתייחסים לסיבוכים שקשורים באמא וגם לסיבוכים הקשורים בעובר – התגובה חייבת להיות מהירה. ישנם סיבוכים שניתן לצפות אותם מראש, אך לפעמים הדברים מתרחשים בתוך שניות, ואז גם חמש דקות של עיכוב בטיפול עלולות להיות מסכנות חיים".

גווילי אומרת כי במהות שלה, היא מאד מבינה את רצון ללדת במקום הטבעי והמוכר, אך מכיוון שמדובר אפילו באחוז קטן מאוד של סיכון לעובר או לאם שניתן למנוע – לידה בבית חולים היא האופציה הבטוחה ביותר.

"כמו רבות מחברותיי למקצוע, אני מחוברת מאוד ללידות טבעיות, ויש אצלנו מרכז מותאם במיוחד ללידות טבעיות, אבל לידות בית הן דבר מסוכן כי לא תמיד ניתן לצפות מראש את הסיבוך", היא מדגישה. "גם בבית החולים עלולים להתרחש סיבוכים, אבל פה אנחנו ערוכים לכל תרחיש ואף אחד לא עובד לבד. לפעמים הצורך המיידי הוא ברופא ילדים, ואז מיילדת לא יכולה לתת לבד את הפתרון. מדובר בדיני נפשות".

"למיילדת מוסמכת יש מספיק ניסיון וידע מקצועי"

"לפעמים קורים דברים שלא ניתן לעזור בהם גם בבתי חולים", טוענת בונשטיין. "מספר המקרים הקיצוניים בלידות בית ובלידות בבית החולים, שווה. בלידות בית מתרחשים אפילו פחות סיבוכים כמו קרעים, לידות מכשירניות או ניתוחים, ויש הרבה יותר שביעות רצון אצל היולדות".

לדברי בונשטיין, ניתן לצמצם סיכונים בלידת בית, כאשר היא מתבצעת בנוכחות מיילדת בית מנוסה ומוסמכת. "יש לנו מספיק ידע וניסיון מקצועי לזהות במהלך הלידה מה מצבה של האמא ומה מצב העובר", היא מבהירה. "ברגע שאנחנו מעריכות שיש סיכוי שמשהו לא תקין, אנחנו קוראות לאמבולנס ועוברות יחד עם האם, תוך כדי טיפול, לבית החולים. אנחנו כמובן מגיעות מראש עם ציוד מתאים לטיפול, גם במצבי חירום".

לבונשטיין חשוב להדגיש כי אישה המעוניינת ללדת לידת בית, צריכה לפנות לאחת המיילדות הנמצאות ברשימת המיילדות המוסמכות. המיילדת בודקת את ההיסטוריה המיילדותית של היולדת, את מצבה הבריאותי, וממשיכה לעקוב אחר מצבה במהלך מעקב ההריון הרגיל. בנוסף, היא נותנת משקל למרחק שבין בית היולדת לבית החולים. לקראת הלידה, המיילדת מסבירה ליולדת איך להכין את הבית, וכן דואגת למיילדת נוספת לגיבוי במידת הצורך.